Soğuk pres tohum yağlarının mikroenkapsülasyonu ve tavuk diyetlerinde kullanımının tavuk ve yumurtası üzerindeki etkilerin belirlenmesi
Microencapsulation of cold press seed oils and determination of the effects of its use in hen diets on hen and egg
  1. Tez No: 841707
  2. Yazar: KUTLU ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YALÇIN, PROF. DR. YUSUF KONCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, mikroenkapsüle keten ve kenevir tohumu yağlarının yumurtacı tavukların beslenmesinde kullanılarak, tavuk ve yumurtasında meydana gelen değişimler araştırılmıştır. Laboratuvar ölçekli çalışmadan sonra, keten ve kenevir tohumu yağlarının, yağsız süt tozu, maltodekstrin ve peynir altı suyu protein konsantresi (1:1:1) ile pilot ölçekli püskürtmeli kurutucu kullanılarak mikroenkapsülasyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Üretilen bu yağ kapsülleri yem formülasyonlarına eklenmiş ve 84 gün boyunca yumurtacı tavukların beslenmesinde kullanılmıştır. Besleme süresince 14 gün aralıklarla yumurtalar alınarak iç ve dış kalite parametrelerinde meydana gelen değişimler incelenmiştir. Ayrıca besleme sonunda tavukların kan serumlarındaki biyokimyasal değişimler de araştırılmıştır. Yem formülasyonunda keten ve kenevir tohumu yağlarının kullanılması, yumurtaların omega-3 yağ asidi miktarını sırasıyla 9 ve 2 kat arttırmıştır. Yem formülasyonunda mikroenkapsüle keten tohumu yağının kullanılması, yumurtadaki omega-3 yağ asidi miktarı değişiminin çok daha kısa sürede artmasına neden olmuştur. Yem formülasyonunda mikroenkapsüle yağlarının kullanılmasıyla, yumurtadaki oksidasyonun istatistiksel düzeyde azaldığı belirlenmiştir. Yağların mikroenkapsüle formda yemlere eklenmesiyle, tavukların kan serumlarındaki kolesterol ve trigliserid seviyelerinde olumlu değişimler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects in hen and egg were investigated by using microencapsulated flax and hemp seed oils in the nutrition of laying hens. Laboratory studies were carried out and it was decided to use skimmed milk powder, maltodextrin, and whey protein concentrate (1:1:1). The microencapsulation of flax and hemp seed oils was carried out using a pilot scale spray dryer with this combination. These oil capsules were added to feed rations and used in the feeding of laying hens for 84 days. Eggs were taken at intervals of 14 days during the feeding, and the changes in the internal and external quality parameters were examined. In addition, biochemical changes in blood serum of hens at the end of feeding were also investigated. It was determined that the use of flax and hemp seed oils in the feed formulation increased the omega-3 fatty acids of hen eggs by 9 and 2 times, respectively. The use of microencapsulated flaxseed oil in the feed formulation caused the omega-3 fatty acid change in hen eggs to increase in a much shorter time. It was determined that the use of microencapsulated oil powders in the feed ration decreased the oxidation in hen eggs at a statistical level. It has been concluded that the use of oils in microencapsulated form has positive effects on the cholesterol and trigliserid levels in the blood serum of hens.