Üreme çağındaki kadınların genital benlik imajı ile cinsel memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between genital body image and sexual satisfaction levels of reproductive women
- Tez No: 870607
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma üreme çağındaki kadınların genital benlik imajı ile cinsel memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı-ilişki arayıcı nitelikte yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini 27.02.2023- 13.12.2023 tarihleri arasında sosyal medya kullanan ve anket linki paylaşılarak ankete katılan 526 kadın oluşturmuştur. Veriler, literatür doğrultusunda geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Kadın Genital Benlik İmajı Ölçeği (KGBİÖ) ve Kadın Cinsel Memnuniyet Ölçeği (KCMÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA), bağımsız gruplar t testi, Pearson korelasyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive-relationship-seeking manner to determine the relationship between genital self-image and sexual satisfaction levels of women of reproductive age. The sample of the study consisted of 526 women who used social media between 27.02.2023 and 13.12.2023 and participated in the survey by sharing the survey link. Data were collected using the Personal Information Form developed in line with the literature, the Female Genital Self-Image Scale (FGSIS) and the Female Sexual Satisfaction Scale (FSSS). One-way analysis of variance (ANOVA), independent groups t test, and Pearson correlation analyzes were used to analyze the data.