Analyzing the actio libera in causa doctrine in theoretical, philosophical and applicable law perspective associated to criminal responsibility, culpability and voluntary action
Kökeni itibarıyla özgür fiil (Actio libera in causa) kuramının ceza sorumluluğu, kusur ilkesi ve iradi eylem kavramları ile ilişkili olarak teorik, felsefi ve uygulamalı hukuk açısından analizi
  1. Tez No: 825675
  2. Yazar: MERVE SENA SEVİNDİK
  3. Danışmanlar: DR. BAHA YİĞİT SAYIN, DOÇ. DR. RİFAT MURAT ÖNOK, PROF. DR. ÇİĞDEM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kökeni İtibarıyla Özgür Fiil“Actio Libera in Causa”, ceza sorumluluğu bakımından önemli tartışmalar içeren konulardan biridir. Failin hukuka aykırı fiili işleme nedeninin, kendi önceki kusurlu fiili ile –cezalandırılabilirliğin koşullarından biri olan- kusur yeteneğini ortadan kaldırması olduğu durumlarda; Kökeni İtibarıyla Özgür Fiil kuramı, kusurluluğun faile isnat edilebilmesi ve hukuka aykırı fiilinden kendisinin sorumlu tutulabilmesi amaçlarına hizmet eden bir düşünsel yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Eski dönemlerden bu yana, ceza sorumluluğunun belirlenme esasları değişmiş ve gelişmiştir. Modern ceza hukuku, bireyin özgür iradesine dayanan tercihlerini ve eylemlerini ceza sorumluluğunun esası olarak kabul eder. Özgür iradenin varlığının yansıması olan kusur yeteneği, en basit tabiriyle, ayırt etme gücü ve bireyin kendi fiili üzerinde kontrol kabiliyetini ifade eder. Kusur yeteneğinin geçici olarak kaybedilmesi veya zedelenmesi durumunlarında, bireylerin cezalandırılıp cezalandırılmadığı koşullar ve ne şekilde cezalandırılacakları soruları, klasik felsefede özellikle ahlaki ve dini sorumluluğun isnadı üzerine tartışılırdı. Günümüzde ise ceza hukuku alanında da tartışılagelmektedir. Bu soruların çözümü için gelişen ve yaygın bir uygulama alanı bulan Kökeni İtibarıyla Özgür Fiil kuramının gerek teorik olarak tanımlanması, gerek felsefi olarak temellendirilmesi ve gerekse uygulanması önemli zorluklar oluşturmaktadır. İş bu tezin ana amacı Kökeni İtibarıyla Özgür Fiil kuramına ilişkin bu zorlukları açıklamak ve bu zorluklara çözüm aramaktır. Ayrıca, teknolojik ve tıbbi gelişmeler doğrultusunda ceza sorumluluğu ve geçici sebepler bakımından karşılaşılabilecek durumlar öngörülecek ve incelenecektir.
Özet (Çeviri)
“Actio Libera in Causa”constitutes a controversial issue in terms of criminal responsibility. The doctrine of“Actio Libera in Causa”arises as an analytical model that serves the purpose of attributing the culpability to the perpetrator and holding him responsible for his unlawful action, in cases where the cause of the perpetrator's unlawful action is his previous culpable action which had eliminated his culpability. Since ancient times, the principles of determining criminal responsibility have changed and developed. Modern criminal law accepts the choices and actions of the individual based on his/her free will as the basis of criminal responsibility. The culpability, which is a reflection of the existence of free will, can be defined basically as the power of discernment and the ability to control the actions of the self. In the event of a temporary impairment or loss of the culpability, the questions of whether and how perpetrator should be punished were discussed especially in context of the attribution of moral and religious responsibility in classical philosophy. Currently, these questions have also been discussed in the context of criminal law. The Actio Libera in Causa has been developed to answer these questions and has found widespread applicability. However, the theoretical explanation, philosophical reasoning and application of the Actio Libera in Causa pose important difficulties. The main purpose of this thesis is to explain these difficulties related to the Actio Libera in Causa and to seek solutions to these difficulties. In addition, in line with the developing technology and medicine, the situations that may be encountered in terms of criminal responsibility and temporary reasons will be envisaged and analyzed.