Prioritizing project selection criteria with ahp method: A comparative analysis of manufacturing and consultancy companies
Proje seçim kriterlerinin ahp yöntemi ile önceliklendirilmesi: Üretim ve danışmanlık şirketlerinin karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 825676
  2. Yazar: BUKET ORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRGE ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde hızla gelişen teknoloji ile kuruluşların farklı ve yenilikçi projeleri hayata geçirme çabaları artmış, bu nedenle Proje Yönetimi disiplini farklı sektörlerde daha da önem kazanmıştır. Uygun proje seçimi, proje yönetimi disiplininin önemini anlayan kuruluşlar için kritik bir karar verme sorunu olmuştur. Bu çerçevede, bu çalışmanın amacı, proje seçim kriterlerinin AHP yöntemi ile önceliklendirilmesinin İmalat ve Danışmanlık firmalarına göre karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, literatürde belirtilen proje seçim kriterleri ile analizler yapılmış ve çalışmanın proje seçim kriterleri belirlenmiştir. Ardından seçilen savunma sanayii imalat firması ve proje yönetim danışmanlığı firmasının her birinden 11'er üst düzey yönetici ile görüşülmüş, toplamda 22 uzmana ulaşılmıştır. Katılımcılardan belirlenen proje seçim kriterlerini önceliklendirmeleri istenmiş ve katılımcıların görüşleri doğrultusunda AHP tekniği tercih edilerek proje seçim kriterlerinin öncelik sıralaması her iki firma için ayrı şekilde incelenmiştir. Görüşmeler sırasında karar vericilere proje seçim süreçlerinde karşılaştıkları farklı bir durum olup olmadığı sorulmuş ve cevaplar çalışmada açıklanmıştır. Çalışma sonucunda her iki firma için proje seçim kriterlerinin öncelik sıralamaları karşılaştırılmış, bulundukları farklı sektörlerin sıralamalara sonuçlarını etkileyip etkilemediği tartışılmış ve sonraki çalışmalara ışık tutacak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, with the rapidly developing technology, the efforts of organizations to realize different and innovative projects have increased, so the discipline of Project Management has gained even more importance in different sectors. Appropriate project selection has been a critical decision-making problem for organizations that understand the importance of the project management discipline. In this context, the aim of this study is to comparatively analyze the prioritization of project selection criteria with the AHP method according to Manufacturing and Consulting companies. For this purpose, analyzes were made with the project selection criteria mentioned in the literature and the project selection criteria of the study were determined. Then, 11 senior managers from each of the selected defense industry manufacturing company and project management consultancy company were interviewed, and a total of 22 experts were reached throughout the study. The participants were asked to prioritize the determined project selection criteria and in line with their opinions, the AHP technique was preferred and the priority order of the project selection criteria was analyzed separately for both companies. During the interviews, the decision makers were asked whether there was a different situation they encountered during the project selection processes, and the answers were explained in the study. As a result of the study, the prioritization rankings of the project selection criteria for both companies were compared, it was discussed whether the different sectors in which they were located influenced the results, and suggestions were made to shed light on the next studies.