Maddi ve Usul Hukuku bağlamında çevreyi ilgilendiren faaliyetlerden doğan sorumluluğun sağlık hakkı ile ilişkili öne sürülmesi
Claiming responsibility arising from activities concerning the environment in the context of substantive law and procedural law in relation to the right to health
  1. Tez No: 825681
  2. Yazar: KEZBAN ÇITAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Üçüncü kuşak insan haklarından biri olarak değerlendirilen çevre hakkı anayasanın 56. maddesinde güvence altına alınmıştır. Bu maddeye göre sorumluluk sadece devlete değil vatandaşlara da yüklenmiştir. Sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşamak temel bir insan hakkıdır. Sağlık hakkı ve yaşam hakkıyla da ilişkilendirilebilir. Günümüzde korunması gereken alanların kirletilmesi ve yaşanmaz hale gelmesi sıkça medyada gündeme gelmektedir. Çevrenin kirletilmesinin küresel ısınma gibi küresel çapta sonuçları gelecek kuşakları da etkileyecektir. Bu yüksek lisans tezinde idarenin faaliyet izni vermesi sonucunda hukuka uygun olarak faaliyetlerini sürdürenler de dahil olmak üzere çevreye ve sağlığa olumsuz etkisi bulunan eylemler/faaliyetler sağlık hakkı bakımından, sorumluluk ve usul hukuku bakış açısıyla incelenmiştir. Faaliyet kavramı üretim, tüketim ve hizmet faaliyetlerini kapsamaktadır. Faaliyetin başlaması, denetimi ve son bulması çevre hukuku çerçevesinde ele alınmıştır. Çevreyi kirletenlerin zararı tazmin sorumluluğu da uygulamadaki örnekler vasıtasıyla incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The right to environment, which is considered as one of the third generation human rights, is guaranteed under Article 56 of the Constitution. According to this article, the responsibility is placed not only on the state but also on citizens. Living in a healthy and balanced environment is a fundamental human right. It can also be associated with the right to health and the right to life. Today, pollution of areas that need to be protected and making them uninhabitable are frequently on the agenda in the media. The global consequences of environmental pollution, such as global warming, will also affect future generations. In this master's thesis, actions/activities that have a negative impact on the environment and health, including those that continue their activities in accordance with the law as a result of the administration's issuance of activity permits, are examined in terms of the right to health, from the perspective of liability and procedural law. The concept of activity covers production, consumption and service activities. The commencement, supervision and termination of activities are analyzed within the framework of environmental law. The liability of environmental polluters to compensate for damages is also analyzed through examples in practice.