Kurumsal kaynak planlama temelinde veri görselleştirme teknolojisi seçimi ve uygulaması
Selection and implementation of data visualization technology in enterprise resource planning
  1. Tez No: 825705
  2. Yazar: SÜLEYMAN ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İşletmeler, tüm süreçlerini yönetmek için ERP vb. entegre programları kullanmaları gerekir. Her işletme, hem kuruluş aşamasında hem de çalışma hayatının devamı sürecinde bir ERP sistemine geçişi deneyimlemiştir. İşletmelerin bir ERP sisteminden pek çok beklentileri vardır ve bu beklentileri karşılamak için farkındalık yaratmaları gerekir. Böylece sisteme doğru bilgiler girilmiş olur. Endüstri 4.0'nın gelişi ile yaygın olarak kullanılmaya başlanılan ERP programları birlikte veri sayısının çok büyük boyutlara ulaşmasını sebep olmuş ve işletmelerin karar vermesini zorlaştırmıştır. Bu nedenle veri yönetim sistemi, iş zekâsı uygulamaları vb. işletmelerin karar alma faaliyetlerinde fayda sağlayan yazılımların kullanılması önem kazanmıştır. İş zekâsı uygulamaları; görsel analiz ile veri toplamayı, analiz etmeyi, yorumlamayı ve kullanmayı amaçlayan analiz yöntemleri içerisinde yerini aldı. Faal olarak kullanılan bu analitikler içerisinde iş zekâsı uygulamaları da bilgi akışının yönetimini ve anlamlı verilerin son kullanıcılara ulaştırılmasını destekleyen sistemler halini almıştır. Bu çalışmada Endüstri 4.0'nın gelişi ile öngörülemeyen, hızla gelişen iş dünyasında işletmelerin ayakta kalabilmesi ve geleceğe yönelik çalışmalar yapabilmesi için gereken koşuldan biri olan ERP sisteminin etkin kullanımının önemini ve ortaya çıkan verilerin anlamlandırılması (görselleştirilmesi) vurgulamıştır. Bu amaçla havalandırma sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede veri görselleştirme teknolojisi kullanılarak, Power BI yazılımı yardımıyla, müşteri analizi çalışması yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Businesses need to use integrated programs such as ERP to manage all of their processes. Every business has experienced the transition to an ERP system both during its establishment phase and throughout its ongoing operations. Businesses have many expectations from an ERP system, and they need to create awareness to meet these expectations. This ensures that accurate information is entered into the system. The widespread use of ERP programs, which started with the arrival of Industry 4.0, has led to the accumulation of vast amounts of data, making decision-making difficult for businesses. Therefore, the use of software such as data management systems, business intelligence applications, etc. that provide benefits to businesses' decision-making activities has become important. Business intelligence applications have taken their place among the analysis methods aimed at collecting, analyzing, interpreting, and using data through visual analysis. Among these actively used analytics, business intelligence applications have become systems that support the management of information flow and the delivery of meaningful data to end-users. In this study, the importance of effective use of ERP systems for businesses to survive in the rapidly evolving business world and to conduct future-oriented work, which is one of the necessary conditions with the arrival of Industry 4.0, has been emphasized, as well as the visualization of the resulting data. To this end, a customer analysis study was conducted using data visualization technology and the Power BI software in a company operating in the ventilation sector, and the results were evaluated.