Evaluating the applicability of regional traditionalarchitectural elements in the post-war residential reconstruction phase in Aleppo city
Halep şehrinde savaş sonrası konut yeniden inşası aşamasında bölgesel geleneksel mimari unsurların uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 825704
  2. Yazar: MOHAMAD NAAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURÇİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet ve Savaş Sonrası İmar ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Geleneksel mimari, çağdaş mimari ile birlikte, sahip olduğu estetik değerleriyle bize büyük bir miras bıraktı. O, yerel topluluklara ve yaşam biçimlerine uygunluğunun yanı sıra, yüksek maliyetlere sebep olmaksızın, işlevsel ve çevresel verimliliğini devam ettirmiştir. Geleneksel mimarinin olumlu özellikleri, çağdaş mimaride ve günümüzde yaşanan köklü dönüşümlere, değişimlere ragmen, sürdürülebilirlik kavramının varlığının devamlılığında çok büyük rol oynamıştır. Uzun süre varlığını devam ettiren geleneksel ve mimari mirasına sahip zengin bir şehir olan Halep şehri, günümüzde hem çevresel, hem de estetik açıdan mimari bozulmalara maruz kalmıştır. Bunun sebebi, her şeyden önce, mimari öğeleriyle temsil edilen özgün Alep mimari kimliğinden uzaklaşılmasıdır. Bununla beraber zaman içinde Halep'in özgün mimari kimliğindeki bozulmalar artarken, Suriye'deki çatışmalarda sırasında da kentin tarihi mimari yapıları ve özgün mimari kimliği büyük hasar görmüştür. Suriyedeki çatışmalardan sonar yeniden yapılanma sürecine girilen kentte yukarıda bahsi geçen çarpıklıklar, kendini daha net bir şekilde göstermeye başlamıştır. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı, Halep'te kriz sonrası yeniden yapılanma aşamasında, özellikle konut mimarisinde, Halep mimarisine ait özgün değerlerin, geleneksel mimari unsurların ve tekniklerin, kentin mimari kimliğinin de devamlılığının sağlanması açısından, yeniden kullanılmasının uygulanabilirliğini kanıtlamaktır. Geleneksel mimarinin işlevsel, çevresel ve estetik düzeylerdeki avantajlarından yararlanmak için, bu unsurların çağdaş mimaride nasıl kullanılabileceğini ortaya koyabilmek amacıyla tez kapsamında bir öneri proje çalışması da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Traditional architecture left us a great legacy, with its aesthetic elements that outperformed the aesthetic stagnation, that accompanied contemporary architecture, As well as its functional and environmental efficiency, without high cost, as well as its suitability to local communities, and their ways of living. Traditional architecture's positive features had a great effective role in contemporary architecture, and the presence of sustainability concept, despite the radical transformations, that took place on the contemporary era. And as a city rich with a long-standing residential architectural heritage, Aleppo city has been exposed to architectural distortions, both environmentally, and aesthetically, In the first place, due to the departure from the Alepine architectural identity, represented by its architectural elements. Then the distortion to the authentic architectural identity of Aleppo increased, while it was damaged during the conflict in Syria, And these distortions began to appear clearly in the architecture of the reconstruction stages, after the crises. So this study purpose is to prove the feasibility of re-employing traditional architectural elements and techniques in the residential architecture of the post-crisis reconstruction phase in Aleppo, In order to benefit from its advantages on the functional, environmental, and aesthetic levels, then to suggest how to use these elements within the contemporary architecture.