Bela Bartok'un ikinci keman konçertosu: Tarihsel yeri, önemi ve icraya yönelik bazı öneriler
Bela bartok second violin concerto: Its historical position, Importance and some suggestions for its performance
  1. Tez No: 825707
  2. Yazar: BANU SELİN AŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. ASLI ÇİVİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
XX. yüzyıl müziğinin simge isimlerinden Béla Bartók, halk müziği öğelerini kendi müziğinde içselleştirmiş, yenilikçi ve özgün olanın peşinde bir besteci olarak öne çıkar. Bartók'un İkinci Keman Konçertosu üzerine yapılmış olan bu çalışma, eseri yorumlayacak kişilere, bestecinin bu özel konumunu göz önünde bulundurma yolunda yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Çalışma, beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın kapsamı, amacı ve yönteminin aktarıldığı birinci bölümü, Bartók'a dair biyografik bilgilerin paylaşıldığı ikinci bölüm takip etmektedir. Üçüncü bölümde Bartók'un halk müziği araştırmaları, bu bağlamda Türkiye'ye gerçekleştirdiği seyahat ele alınmış ve bu araştırmalar ile bestecinin üretimi arasındaki ilişki irdelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde icracının eseri daha iyi anlayabilmesi için İkinci Keman Konçertosu'nun tema ve biçim analizi yapılarak icracının karşılaşacağı teknik güçlükleri aşma yolunda yardımcı olacağı düşünülen çalışma önerileri sunulmuştur. Beşinci ve son bölümde ise araştırma ve analizden elde edilen bulgular paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Béla Bartók, one of the symbols of in the twentieth-century music, stands out as a composer who internalized elements of folk music in his own music and pursued the innovative and original. This study on Bartók's Second Violin Concerto is written to help those who will perform the work to take this special position of the composer into consideration. The study consists of five chapters. The first chapter, in which the scope, purpose and method of the study are explained, is followed by the second chapter, in which biographical information about Bartók's is presented. In the third chapter, Bartók's folk music research and his trip to Turkey in this context are discussed and relationship between these researches and the composer's production is analyzed. In the fourth chapter of the study, in order for the performer to better understand the work, the theme and form of the Second Violin Concerto are analyzed and some practice suggestions presented, which are thought to help the performer overcome the technical difficulties they will encounter. In the fifth and final part, the findings obtained from the research and analysis are shared.