The effects of brand-visual fit and platform credibility on the preference for access-based consumption
Marka görsel uyumu ve platform güvenı̇lı̇rlı̇ğı̇nı̇n erı̇şı̇m esaslı tüketı̇m tercı̇hı̇ne etkı̇leri
  1. Tez No: 825721
  2. Yazar: SENA TOPRAKÇI MASIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞENUR ALTINİĞNE EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Niş bir trendden ziyade“büyüyen bir hareket”olarak tanımlanan (Bootsman & Rogers, 2010), İşbirlikçi Tüketim, Erişime Dayalı Tüketim veya Paylaşım Ekonomisi kavramı tüketicilerin hayatına girmiştir. Tüketiciler her gün farkında olmadan Ortak Tüketim uygulamalarına dahil olmaktadır. Uber'e binmek, Airbnb kiralamak, Couchsurfing'te koltuk bulmak bu tür uygulamalardan sadece birkaçı olarak tanımlanabilir. Bu uygulamalar günlük hayatta yaygın uygulamalar olsalar da, online kıyafet kiralama son zamanlarda ortaya çıkan bir kavramdır. Literatürde, işbirlikçi tüketim uygulamalarını gerçekleştirmeye yönelik motivasyonlar derinlemesine incelenmişken, erişime dayalı moda tüketimine dair araştırılması gereken sayısız konu bulunmaktadır. erişime dayalı moda tüketimi, kiralama platformları, ilgili markalar ve tüm sürecin tüketici algısı ile ilgili soruları beraberinde getirir. Dolayısıyla bu yönler işbirlikçi tüketim literatüründe geniş çalışma alanları ortaya koymaktadır. Literatürdeki potansiyel çalışma alanları ile uyumlu olarak, bu araştırmanın temel amacı, marka görsellerinin platforma olan güven, platform güvenilirliği ve nihayetinde erişime dayalı tüketim tercihi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Online kiralama platformlarında sunulan marka görselleri, orijinal marka imajı ile uyumuna göre düşük benzerlik ve yüksek benzerlik olarak kategorize edilmiştir. Düşük uyumlu ve yüksek uyumlu görsellerin platform güveni ve platform güvenilirliği üzerindeki etkisi ölçülmüştür. Ayrıca platform güveni ve platform güvenilirliğinin erişime dayalı tüketim tercihini nasıl etkilediği incelenmiştir. Sunulan araştırma modelinde, algılanan riskin erişime dayalı tüketim tercihi üzerindeki doğrudan etkisi de analiz edilmektedir. Bu araştırmanın sonuçları, geniş kapsamlı teorik ve yönetimsel çıkarımlar içermektedir. Ayrıca mevcut literatüre eklemeler yaparak ve yeni sonuçlarla birleştirerek gelecek araştırmalar için yeni bir yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Described as a“growing movement”rather than a niche trend (Bootsman & Rogers, 2010), the concept of Collaborative Consumption, Access-based Consumption, or the Sharing Economy has come into the lives of consumers. Every day, consumers are involved in Collaborative Consumption practices even without being aware. Taking an Uber, renting an Airbnb, finding a couch on Couchsurfing are just some examples of such practices. While these are somehow prevalent practices in daily life, online fashion renting is a recently arising concept. In the literature, the motivations towards engaging in collaborative consumption practices are deeply examined while access-based fashion consumption and its various practices have countless aspects to be investigated. Access-based fashion consumption brings about the questions regarding the rental platforms, the brands involved, and the consumer perception of the whole process. Therefore, these aspects put forward great study areas in collaborative consumption literature. In accordance with the gaps in the literature, this research's main objective is to investigate the effect of brand-visuals on the platform trust, platform credibility, and eventually the preference for access-based consumption. The brand visuals provided on online rental platforms are categorized as low-fit and high-fit based on their congruence with the original brand image. The effect of low-fit and high-fit visuals on the platform trust and platform credibility is measured. Moreover, how the platform trust and platform credibility impact the preference for access-based consumption is examined. In the proposed research model, the direct effect of perceived risk on the preference for access-based consumption is also analyzed. The results of this research bear great theoretical and managerial implications. Besides, by adding on existing literature and combining with new results, it opens a new path for future research.