Pandemi döneminde duygu düzenleme becerileri ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin travma sonrası büyüme üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of emotion regulation skills and cognitive emotion regulation strategies on post-traumatic growth during the pandemic
- Tez No: 825720
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı pandemi döneminde bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve duygu düzenleme becerileriyle travma sonrası büyüme arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Kesitsel tipte yürütülen bu çalışmada online anket Google Formlar yoluyla ulaşılan 18-65 yaş aralığından 396 katılımcının (ortalama yaş 37.14±12.16) verisi analiz edilmişir. Veri toplamada Sosyo-demografik Bilgi Formu, Travma Sonrası Büyüme Envanteri, Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği ve Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın veri analizinde IBM SPSS 26.0 İstatistik Programı kullanılmıştır. Büyümenin en çok Yaşam Felsefesinde Değişim alt boyutunda olduğu tespit edilmiştir. Çoklu regresyon analizinin sonuçlarına göre; Yaşam Felsefesinde Değişimi Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği alt boyutlarından Duygulara Dikkat Etme (negatif yönlü) ve Duygular Hakkında Netliğin, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği alt boyutlarından Pozitif Yeniden Gözden Geçirmenin; Kendilik Algısında Değişimi Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği alt boyutlarından Duygular Hakkında Netlik ve Dayanıklılığın (negatif yönlü), Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği alt boyutlarından Pozitif Yeniden Gözden Geçirmenin; İlişkilerde Değişimi Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği alt boyutlarından Duyguların Bedensel Algısının, Duyguları Anlama (negatif yönlü), Duyguları Kabul (negatif yönlü) ve Dayanıklılığın (negatif yönlü), Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği alt boyutlarından Plana Tekrar Odaklanma (negatif yönlü), Pozitif Yeniden Gözden Geçirme ve Bakış Açısına Yerleştirmenin; travmatik büyüme toplam puanını ise Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği alt boyutlarından Duygular Hakkında Netliğin, Duyguları Kabul ve Dayanıklılığın (tabloda negatif- korelasyon pozitif), Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği alt boyutlarından Pozitif Yeniden Gözden Geçirmenin travmatik büyümeyi anlamlı düzeyde bağımsız olarak açıkladıkları tespit edilmiştir (p0.05). Çalışmanın bulgularına dayanarak, bireylerin hangi duyguyu yaşadıklarını anlamlandırabilmesi, duygular olumsuz da olsa onları kabul edebilmesi, duygu değişimlerine bağlı oluşan fiziksel duyumları fark edebilmesi, yaşanan olaylara pozitif yeni bir anlam yükleyebilme ve diğer olaylarla anlamlı kıyaslamalar yaparak yaşanan olayın yükünü hafifletebilmesi ile travmatik büyüme arasında saptanan ilişkinin toplumsal ve klinik çalışmalara yol göstereceği beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between cognitive emotion regulation strategies and emotion regulation skills and post-traumatic growth during the pandemic period. In this cross-sectional study, the data of 396 participants (mean age 37.14±12.16 years) between the ages of 18-65, reached through the online survey Google Forms, were analyzed. Socio-demographic Information Form, Post Traumatic Growth Inventory, Emotion Regulation Skills Scale and Cognitive Emotion Regulation Scale were used to collect data. IBM SPSS 26.0 Statistics Program was used in the data analysis of the research. It has been determined that growth is mostly in the Change in Life Philosophy sub- dimension. According to the results of multiple regression analysis; Change in Philosophy of Life; Attention to Emotions (negative) and Clarity about Emotions from the sub-dimensions of the Emotion Regulation Skills Scale; Change in Self- Perception; Clarity and Resilience (negative) about Emotions from the sub- dimensions of the Emotion Regulation Skills Scale; Change in Relationships; Bodily Perception of Emotions, Understanding Emotions (negative), Acceptance of Emotions (negative), and Resilience (negative), from the sub-dimensions of the Emotion Regulation Skills Scale, Refocusing on the Plan (negative), Positive Revision and Perspective Placing; In terms of the total score of traumatic growth, it was determined that Clarity about Emotions, Acceptance of Emotions and Resilience from the Emotion Regulation Skills Scale sub-dimensions, and Positive Revision from the Cognitive Emotion Regulation Scale sub-dimensions explained traumatic growth significantly (p0.05). Based on the findings of the study, the relationship between traumatic growth and the ability of individuals to make sense of which emotion they are experiencing, to accept emotions even if they are negative, to recognize physical sensations due to emotional changes, to assign a new positive meaning to experienced events, and to alleviate the burden of the experienced event by making meaningful comparisons will lead to community based and clinical studies.