Co-existence of giving and heterogeneous taking options in a threshold public goods game: An experimental study
Eşikli kamu malı oyununda verme ve heterojen alma seçeneklerinin bir arada bulunması: Deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 825729
  2. Yazar: CANKUT KUZLUKLUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA EBRU GİRİTLİGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kolektif iklim hedeflerine ulaşılması birçok faktör nedeniyle zordur. Ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadele etme ve iklim değişimini hızlandırma konusundaki eşit olmayan kapasiteleri kilit faktörlerden biridir. Bu çalışmada, kontrollü bir laboratuvar deneyi ile bu asimetrinin işbirlikçi davranış dinamikleri üzerindeki rolünü araştırmayı amaçladık. Kamu malına katkıda bulunma ve kamu malından alma seçeneklerinin bir arada var olduğu dinamik ve eşikli bir kamu malı oyunu kullandık. Bu çalışmada üç tretman uyguladık: Birinci ve ikinci tretmanlarda, katkıda bulunma kapasitesi eşitken, ikinci tretmanda alma kapasitesi daha yüksektir. Bu tretmanlarda, kamu malından alma ve kamu malına katkıda bulunma kapasiteleri oyuncular arasında homojendir. Üçüncü tretmanda, kamu malından alma kapasitesi oyunculara heterojen olarak atanmıştır. Deneysel sonuçlar, tretmanlar arasında anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir. Birinci tretmanda katılımcılar kamu malına katkılarının ikinci tretmana göre önemli ölçüde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu sonuç homojen olarak daha yüksek kamu malından alma kapasitesinin işbirlikçi davranışı olumsuz etkilediğini göstermektedir. Ayrıca, yüksek kapasiteli deneklerin katkılarının, yüksek alma kapasitesinin bir grup içinde homojen veya heterojen olarak atanmasına bağlı olarak önemli ölçüde değiştiği gözlemlenmiştir. Sonuçlar, ilk tur katkılarının, sonraki turlardaki bireysel katkıların ve grupların eşiğe ulaşmalarının önemli bir göstergesi olduğunu göstermektedir. Ek olarak, bu çalışma koşullu iş birliğinin varlığını ve eşiğin ulaşılabilirliğine ilişkin beklentilerin rasyonel olarak düzeltildiğini destekleyen önemli kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Achieving collective climate targets is a challenging task influenced by various factors. One key factor is the unequal capacities of countries to combat and expedite climate change. In this study, we aim to investigate the role of such asymmetry on the dynamics of cooperative behavior via a controlled laboratory experiment. We employ a dynamic public good game with a threshold, where participants have the choice to contribute to and take from the public good. We implement three treatments: The first two treatments have equal contribution capacities, while the capacity to take is higher in the latter treatment. The capacities to take from and contribute to the public good are homogeneous across the subjects in these treatments. In the third treatment, the capacity to take is heterogeneously assigned within the group. We find that the subjects' contributions to the public good are significantly higher in the first treatment than in the second treatment. This result shows that a homogeneously higher capacity to take from the public good negatively affects cooperative behavior. We also observe that the contributions of the subjects with high capacity significantly vary depending on whether the high capacity to take is homogeneously or heterogeneously assigned within a group. Our results suggest that the first-round contributions serve as a significant predictor of individual-level contributions in the preceding rounds and of groups' attainment of the threshold. Additionally, our study provides substantial evidence supporting the existence of conditional cooperation and the rational adjustment of expectations throughout the rounds regarding the attainability of the threshold.