Kayıptan sonraki çocuk: Bireylerin kayıp sonrasında doğan çocuk olmalarının ruhsal durum ve kimlik gelişimine etkileri üzerine nitel bir araştırma
Subsequent child: A qualitative study on the effects of being a subsequent child on mental state and identity development
- Tez No: 825728
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çocuk kaybı insanın deneyimlenebileceği en ağır travmatik deneyimlerden biridir. Çocuk kaybı yaşayan ebeveynler yas süreçleri tamamladıktan sonra veyahut tamamlamadan dünyaya yeniden bir çocuk getirebilirler. Kaybın ardından dünyaya gelen çocuklar kayıptan sonraki çocuk olarak adlandırılmaktadır. Kayıp gerçeği ve yaslı ebeveynin tutumları kayıp sonrasında doğan çocuğun kimliğini ve ruhsal durumunu etkilemektedir. Çalışmanın temel soruları, kayıp sonrasında dünyaya gelmenin bireyler tarafından nasıl deneyimlendiği, kayıptan sonra doğan çocuk olmanın ve ebeveynlik tutumlarının kimlik gelişimini ve ruhsal durumu nasıl etkilediğidir. Bu araştırmada kayıp sonrasında doğan çocukların deneyimlerini derinlemesine anlamak üzere nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Belirlenen araştırma yöntemi doğrultusunda kayıp sonrasında dünyaya gelen 10 katılımcı ile yarı-yapılandırılmış bireysel görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler tematik analiz ile incelenmiştir. Tematik analizin sonucunda dört ana tema belirlenmiştir:“kayıp çocuğa dair”,“kayıptan sonra doğmanın yaşama etkisi”,“kayıp sonrasında doğan çocuk olmak”,“yas”. Temalar var olan alanyazın dahilinde değerlendirilmiş, klinik uygulamalara yönelik önerilerin yanı sıra gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The loss of a child is one of the most severe traumatic life events that one can experience. Parents who have lost a child can decide to have a child after or without completing the grieving process. A child born after the loss is called a subsequent child. The reality of the loss and the attitudes of the bereaved parents affect the identity development and mental state of the subsequent child. The main questions of the study are: how individuals experience being born after loss, and how being a subsequent child and parenting affect identity development and mental state. In this research, in order to deeply understand the experiences of the children born after a loss, qualitative research method was used. In accordance with the research method, semi-structured individual interviews were conducted with 10 participants who were born after the loss of a sibling. Based on the thematic analysis of the interviews, four main themes are identified, namely:“about the death child”,“the effects of being born after the death of a sibling”,“being a subsequent child”,“grief”. The themes emerged in the study are evaluated in accordance with the existing literature. Clinical implications of the study as well as suggestions for future research are presented.