Laparoskopik cerrahi alet tasarımı
Laparoscopic surgical insturment design
  1. Tez No: 825731
  2. Yazar: KAZIM ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUAT TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Teknolojinin ilerlemesi ile ameliyatlar artık daha az invaziv yöntemler ile yapılır hale gelmiştir. Kapalı ameliyatlar (laparoskopi), vücut boşluklarınında potansiyel boşluk oluşturularak ve küçük kesilerden kamera eşliğinde uygun cerrahi el aletlerinin yardımıyla ameliyatların gerçekleştirilmesidir. Tasarladığımız cerrahi sistem ile laparoskopik cerrahi, robotik cerrahi ve Notes cerrahide karşılaşılan sorunların çözüm yollarını araştırmak amaçlanmaktadır. Bu sorunlar daha küçük insizyonlar oluşturabilmek, enfeksiyon kontrolü, çok sayıda alet ile çalışabilmek ve ergonomik çalışabilmek olarak sıralanabilir. Tasarımımızda bir giriş yerinden birden fazla aletin klavuz eşliğinde ameliyat sahasına adaptasyonu planlanmaktadır. Böylece daha fazla sayıda alet ile ameliyatların gerçekleştirilmesine imkan tanıyacaktır. Cerrahları açık cerrahideki gibi alet sayısı konusunda sınırlama olmaksızın çalışabilmesi sağlanacaktır. Aletlerin başlık kısımların yaklaşık 5 mm iken, gövde kısımları 1-2 mm kalınlıktadır. Sonuç olarak aynı oluktan sıra ile birden fazla başlık geçerek, toplamda daha fazla sayıda el aletinin vücuda adaptasyonu mümkün hale gelmektedir. Da vinci robot bilindiği gibi ameliyat masasından farklı bir alanda konumlanmış bir kumanda ünitesi üzerinden ameliyatı gerçekleştirir. Tasarımımızda kumanda masası ameliyat masasının yanına yerleştirilmiştir. Böylece hem cerrahın hastanın yanında olması, vital bulgularını daha yakından takip etmesini, hem de aletlerin kullanılmasında yardımcı personelin de ameliyata katılmasını sağlanabilecektir. Tasarladığımız sistemin Laparoskopi, Robotic cerrahi ve Notes cerrahide uygulanabilecek bir tasarım olup, görüntüleme ve haptik sistemlerin eklenmesi ile ileri teknolojilere temel teşkil etmesi beklenmektedir. Projenin gerçekleştirilmesi sonrasında; Batın içerinde yapılan operasyonlarda trokar sayısının azalması.(Alet için ayrıca torkar kullanımına gerek kalmaması.)Reusable kullanımda 316 L çelik esaslı malzeme ve yüksek dayanımlı silikon kullanıldığı için Fiziksel yöntemlerle yapılacak olan sterilizasyonlara daha dayanıklı olması.Vücut içinde ve vücut duşında kalan malzemelerde değişik malzeme kombinasyonları deneme imkanı vermesi.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology, surgeries are now performed with less invasive methods. closed surgeries (laparoscopy) are operations by creating potential spaces in the body cavities and performing small incisions with the help of appropriate surgical hand tools, accompanied by a camera. with the surgical system we designed, it is aimed to investigate the solutions to the problems encountered in laparoscopic surgery, robotic surgery and notes surgery. these problems can be listed as creating smaller incisions, infection control, working with a large number of instruments and working ergonomically. in our design, it is planned to adapt more than one instrument from one entrance to the operating field with guidance. thus, it will allow to perform surgeries with a larger number of instruments. it will be ensured that surgeons can work without limitations on the number of instruments as in open surgery. while the head parts of the instruments are about 5 mm, the body parts are 1-2 mm thick. as a result, more than one head passes through the same groove alternately, making it possible to adapt a larger number of hand tools to the body in total. as it is known, the da vinci robot performs the operation via a control unit located in a different area from the operating table. in our design, the control table is placed next to the operating table. thus, it will be possible for the surgeon to be with the patient, to monitor the vital signs more closely, and to participate in the operation of the assistant personnel in the use of the instruments.The system we have designed is a design that can be applied in laparoscopy, robotic surgery and notes surgery, and it is expected to form the basis of advanced technologies with the addition of imaging and haptic systems. ıf mass production is started after the realization of the project, it is aimed that the endoscopic system we designed will add high added value to our country due to its features such as being domestically produced, reducing the length of hospital stay, causing fewer complications, and providing an early return to work..