Genç yetişkin kadınlarda antı-aging uygulamalar ve yaşlılık algısı
Anti-aging applications and perception of aging in young adult women
  1. Tez No: 825746
  2. Yazar: EDA ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Demography, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yaşam süresinin uzamasıyla birlikte yaşlılığa bakış açısı da değişmektedir. Neoliberal söylemlerle pekişen başarılı yaşlanma kavramı bireylerde yaşlanma ve yaşlılık süreçleri konusunda bir yönüyle kaygıya da neden olabilmektedir. Bu noktada küresel pazarda kendisine önemli bir yer edinen anti-aging uygulamalar yaşlılıktan kurtulma, gençleşme arzusuyla tercih edilmektedir. Genç yetişkin kadınları anti-aging uygulamalara yönelten psikososyal nedenleri ve genç yetişkin kadınların yaşlılık algısını anlamayı amaçlayan bu araştırmada, 30-45 yaş aralığında anti-aging uygulama yaptıran 15kadınla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularında anti-aging uygulamaların yaşlanmayı durdurduğu düşüncesinin katılımcılarda baskın olduğu ve sağlıklı yaşlanma sürecinde spor, egzersiz, sağlıklı beslenme gibi konuların ihmal edildiği saptanmıştır. Anti-aging uygulamaların toplumsal bazda kabul görmesinin nedenleri ise sosyal çevrede görünür olmanın, özgüven kazanmanın ve dış görünüşünden ötürü maruz kalınan dışlanmadan kurtulmanın bir aracı olarak görülmesi, sosyal medyanın teşvik edici etkisi, istihdam piyasasının talep ve beklentileri ile uygulamaların kolay ulaşılabilir olması sayılabilmektedir. Bireysel anlamda tercih edilmesi ise hızlı bir fiziksel değişim sağlanması ve somut sonuçların elde edilmesi ile psikolojik ve duygusal faktörlere bağlı olarak gelişmektedir. Genç yetişkin kadınların anti-aging uygulamaların sonuçlarından memnun oldukları ve söz konusu uygulamaların geçici veya yarı kalıcı özellikte olması nedeni ile kadınları estetik cerrahi operasyonlara yöneltebileceği de araştırmanın sonuçları arasındadır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre yaşlılığa yüklenen anlamın genel olarak olumsuz nitelikte olduğu, yaşlılığın hastalıklarla özdeşleştirildiği ve sosyal hayattan ve iş yaşamından kopma olarak tasavvur edildiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the prolongation of life expectancy, the perspective on old age is also changing. The concept of successful aging, reinforced by neoliberal discourses, can also cause anxiety about aging. Anti-aging applications, which have gained an important place in the global market, are preferred with the desire to rejuvenate. In this research, which aims to understand the psychosocial reasons that lead young adult women to anti-aging applications and the perception on old age of young adult women, semi-structured interviews were conducted with 15 women of 30-45 who had anti-aging applications. In the research findings, it has been found that the idea that anti-aging applications stop aging is dominant in the participants and issues such as sports, exercise, healthy nutrition are neglected in the healthy aging process. The reasons why anti-aging applications are accepted on a social basis are that they are seen as a means of gaining self-confidence and getting rid of discrimination, the encouraging effect of social media, the demands and expectations of the employment market and the easy accessibility of the applications. It is preferred by individuals due to rapid physical change, concrete results and psychological and emotional factors. Also participants are satisfied with the results of anti-aging applications and these applications may lead women to plastic surgery operations due to the temporary or semi-permanent nature of anti-aging applications. According to the results, it was understood that the meaning attributed to old age was generally negative, old age was identified with diseases and was conceived as a break from social and business life.