Postoperatif adezyon oluşumunun önlenmesinde disülfiram kullanımının dişi rat modelinde histopatolojik ve immünhistokimyasal incelemeyle araştırılması
- Tez No: 890505
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ERKAYA, PROF. DR. ÜMİT GÖKTOLGA, PROF. DR. ÖMER LÜTFİ TAPISIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Abdominopelvik adezyonların en sık nedeni geçirilmiş operasyonlardır. Postoperatif adezyon oluşumu, cerrahinin sonucunu belirleyen önemli parametrelerden biridir. Özellikle genç kadınlarda infertilite ve kronik ağrı gibi önemli sonuçlara neden olabilmektedir. Cerrahi sonrası adezyon oluşumunu engellemede cerrahi tekniklerdeki ilerlemelerle birlikte, birçok medikal ajanın postoperatif adezyonları azalttığı öne sürülmüştür. Ancak tüm bu çalışmalara rağmen postoperatif adezyonları önlemede herkes tarafından kabul edilmiş bir yöntem yoktur. Bu bilgiden yola çıkarak kurguladığımız çalışmanın amacı; ratlarda eksperimental olarak adezyon oluşturmak ve oluşturulan adezyon üzerine oral olarak verilen disülfiramın profilaktik ve tedavi edici etkisini makroskopik, histopatolojik ve immünohistokimyasal olarak araştırmaktır. Materyal-Metod: Çalışmaya dahil edilen 72 Wistar Albino türü dişi gebe olmayan yetişkin rat tesadüfi sayılar tablosu ile randomize edilerek herbiri 12 rattan oluşan 6 gruba ayrıldı. Kontrol grubu (grup 1), sadece preoperatif 3 gün yüksek doz disülfiram (300 mg/kg) verilen grup (grup 2), preoperatif 3 gün ve postoperatif 14 gün düşük doz disülfiram (50 mg/kg) verilen grup (grup 3), preoperatif 3 gün ve postoperatif 14 gün yüksek doz disülfiram (300 mg/kg) verilen grup (grup 4), sadece postoperatif 14 gün düşük doz disülfiram (50 mg/kg) verilen grup (grup 5) ve sadece postoperatif 14 gün yüksek doz disülfiram (300 mg/kg) verilen grup (grup 6) olmak üzere gruplar belirlendi. Tüm gruplar iki kez opere edildi. İlk operasyonda literatürde tanımlandığı şekilde koterle uterin horn adezyon modeli oluşturuldu. İlk operasyondan 15 gün sonra ratlara ikincil bakış laparatomisi yapıldı. Bu operasyonda intraabdominal adezyonlar makroskopik olarak değerlendirildi. Ardından histopatolojik ve immünhistokimyasal inceleme için ilk operasyonda doku hasarı oluşturulan uterin horn alanları total eksize edilerek ratlar feda edildi. Makroskopik, histopatolojik ve immunohistokimyasal inceleme sonuçları grup içi ve gruplar arası karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The most common reason for abdominopelvic adhesions is past operations. Formation of postoperative adhesion is one of the most important parameters that determines the outcome of the surgery. This can especially have important outcomes such as infertility and chronic pain in young women. It has been put forth that developments in surgical methods preventing the formation of post-operative adhesions along with many medical agents decrease postoperative adhesions. However, despite all these studies there is no method to prevent postoperative adhesions that has gained wide acceptance. The objective of this study which we based on this information is to create adhesion experimentally on rats and to examine macroscopically, histopathologically and immunohistochemically the prophylactic and treating effect of orally given disulfiram. Material-Method: The 72 Wistar Albino type non-pregnant adult rats included in the study were randomized using random number tables and 6 groups of 12 rats each were formed. The groups were determined as the control group (group 1), group to which high dose disulfiram was given for 3 days preoperatively (300 mg/kg) (group 2), low dose disulfiram (50 mg/kg) given group for 3 days preoperatively and 14 days postoperatively (group 3), high dose disulfiram (300 mg/kg) given group for 3 days preoperatively and 14 days postoperatively (group 4), the group to which low dose disulfiram (50 mg/kg) was given only for 14 days (group 5) and the group to which high dose disülfiram (300 mg/kg) was given for a period of 14 days postoperatively (group 6). All these groups were operated twice. In the first operation, cautery uterin horn adhesion model was created as has been defined in literature. Second look laparotomy operation was carried out on the rats 15 days after the first operation. In this operation, intraabdominal adhesions were evaluated macroscopically. Afterwards, the uterine horn areas on which tissue damage was made during the first operation were totally excised in order to carry out histopathological and immunohistochemical evaluations and the rats were sacrificed. Macroscopic, histopathological and immunohistochemical evaluation results were compared within the group and among the groups.