Kadınların yaşam tarzı davranışları premenstrüel sendrom semptomlarını nasıl etkiliyor?
How do women's lifestyle behaviors affect premenstrual syndrome sypmtoms?
  1. Tez No: 1017787
  2. Yazar: GAMZE SULTAN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE ŞULE GÜMÜŞTAKIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Premenstrüel Sendrom (PMS); fiziksel ve psikolojik semptomlarla karakterize, reprodüktif çağdaki kadınlarda yaygın görülen, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir sendromdur. Bu çalışmanın amacı, yetişkin kadınlarda PMS prevalansıyla ilişkili yaşam tarzı davranışlarını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel nitelikteki araştırma, Şubat-Ağustos 2025 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 18-49 yaş grubundaki 564 kadın ile yürütülmüştür. Veriler, yaşam tarzı davranışlarını değerlendiren bölümlerin yanı sıra; ''Premenstrüel Sendrom Ölçeği (PMSÖ)'' ve ''Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (UFAA)'' ölçeklerini içeren anket formu aracılığıyla yüz yüze toplanmıştır. İstatistiksel analizlerde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %79,6'sı (n=449) 36 yaş altında olup, örneklem genelinde PMS prevalansı %63,8 saptanmıştır. 25 yaş altındaki (p=0,004) ve nullipar (p=0,015) katılımcılar arasında PMS prevalansı anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Katılımcıların %77,5'inin (n=437) düzenli egzersiz yapmadığı belirlenmiş ve UFAA oturma süresi ile fiziksel aktivite puan ortalamaları sırasıyla 1648,32±1642,16 ve 1588,16±2452,01 olarak saptanmıştır. Fiziksel olarak daha aktif bireyler arasında PMS prevalansının yüksek olduğu bulunmuştur (p<0,05). PMS'li kadınlar arasında şekerli içeceklere yönelimin sık olduğu ve haftada 3-4 kez çay tüketiminin PMS riskini 3,4 kat arttırdığı saptanmıştır (p<0,05). Düzenli uyku alışkanlığı olmayan bireylerde PMS riskinin 1,6 arttığı ortaya konulmuştur (p=0,01). Sonuç: Bu çalışmada, PMS prevalansı yüksek bulunmuş; genç yaş, nulliparite, şeker ve çay tüketimi ile düşük uyku kalitesi önemli risk faktörleri olarak belirlenmiştir. Yüksek fiziksel aktivite ve PMS arasındaki pozitif ilişki ise ters nedensellik ve hormonal disregülasyon mekanizmalarıyla açıklanmıştır. Bu veriler doğrultusunda; birinci basamak sağlık hizmetlerinde anti-inflamatuar beslenme, kafein kısıtlaması ve uyku hijyeni gibi yaşam tarzı modifikasyonlarını içeren klinik rehberlerin geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Premenstrual Syndrome (PMS) is a syndrome characterized by physical and psychological symptoms that is common among reproductive-aged women, and adversely affects the quality of life. This study aims to determine the lifesytle behaviors associated with PMS prevalance among adult women. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted between February and August 2025, with 564 female participants aged 18-49 who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Application and Research Hospital. Data were collected face-to-face interviews via a questionnaire form that included sections assessing lifestyle behaviors, as well as the ''Premenstrual Syndrome Scale (PMSS)'' and the İnternational Physical Activity Short Form (IPAQ-SF)''. Statistical analyses were performed using SPSS 25.0 software. Results: Of the participants, 79,6% (n=449) were under 36 years old, and the overall PMS prevalance was found to be 63,8% across the sample. PMS prevalance was significantly higher among participants under 25 years of age (p=0,004) and nulliparous women (p=0,015). It was determined that 77,5% (n=437) of the participants did not engage in regular exercise, and the mean IPAQ-SF sitting time and physical activity scores were reported as 1648,32±1642,16 and 1588,16±2452,0, respectively. PMS prevalance was found to be higher among individuals who are physically more active (p<0,05). It was determined that the tendency toward sugary drinks was more frequent among women with PMS, and tea consumption 3-4 times a week increased the risk of PMS by 3.4-fold (p<0,05). It was revealed that the risk of PMS increased by 1.6-fold in individuals without regular sleep habits (p=0,01). Conclusion: In this study the prevalance of PMS was found to be high among women; young age, nulliparity, intensive sugar and tea consumption, along with low sleep quality emerged as prominent risk factors. The positive relationship between high physical activity and PMS was explained through the mechanisms of reverse causation and hormonal dysregulation. In line with these data, it was concluded that clinical guidelines including lifestyle modifications such as anti-inflammatory nutrition, caffeine restriction, and sleep hygiene should be developed in primary health care services.