Mesan ilinde toxoplasma gondıı ile enfekte kadınlarda bazı immünolojik göstergelerin incelenmesi
Study of some immunological indicators in women infected with toxoplasma gondii in mesan province
- Tez No: 887731
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ÖZKAN, DOÇ. DR. MOHAMMED M. K. H. AL-BUKHATI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Toxoplasma gondii, insanları enfekte etme yeteneğine sahip zorunlu bir hücre içi parazittir. Sağlıklı yetişkin vakalarının büyük çoğunluğunda toksoplazmoza tipik olarak herhangi bir semptom eşlik etmez. Bununla birlikte enfeksiyon, bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde ve hamile kadınlarda ciddi sonuçlar doğurma potansiyeline sahiptir. Planlanmamış gebelikler, ölü doğumlar ve doğum anormallikleri, özellikle gebeliğin erken dönemlerinde fetal toksoplazmozun olası sonuçlarıdır. Enfekte bebeklerde herhangi bir hastalık gelişmeyebileceği gibi, bebeğin gebelik yaşına bağlı olarak belirli bir dereceye kadar beyin ve gözlerinde ciddi hasar oluşması da mümkündür. Bağışıklık sistemi, dokudan salınan gizli kistler olan bradizoitleri yok etmenin yanı sıra, parazitlerin çoğalmasını önlemekten de sorumludur. Öte yandan, bir kadın hamileliği sırasında takizoitlerle enfekte olursa, takizoitler plasentadan geçerek fetüste hastalığa neden olabilir. Bir enfeksiyonun ilerlemesini ve neden olduğu semptomları etkileyen bir dizi değişken vardır. Bu faktörler arasında implantasyon faktörleri, spesifik mikrobun virülansı, enfeksiyon sırasında gebeliğin hangi aşamasında olunduğu, genetik özellikler ve hem annenin hem de fetüsün immünolojik durumu yer almaktadır. Embriyonun başarılı bir şekilde implantasyonu için çok önemli olan vaskülo-genezi uyarmak için proinflamatuar T-yardımcı 1 sitokinlerinin normal gebeliklerin ilk aşamaları boyunca mevcut olması önemlidir. Öte yandan, T-yardımcı 1 sitokinlerine sürekli maruz kalmak, fetüs için zararlı olan ve gebeliğin kaybına yol açabilecek hücre aracılı bir bağışıklık tepkisiyle sonuçlanabilir. Bu nedenle, başarılı gebeliklerin son aşamalarında genellikle anti-inflamatuar T yardımcı 2 bağışıklığına geçiş görülür. Hamileliğin ve diğer üreme olaylarının istikrarlı bir şekilde sürdürülmesi söz konusu olduğunda, T yardımcı 1 ve 2 sitokinlerinin doğru homeostatik dengesi son derece önemlidir. Normal olarak kabul edilen gebeliklere genel olarak daha fazla T yardımcı 2 sitokin ekspresyonunun eşlik ettiği, olumsuz sonuçlarla bağlantılı gebeliklerin ise genellikle daha yüksek T yardımcı 1 sitokin üretimi ile ilişkili olduğu keşfedilmiştir. Serolojik tanı, mevcut, yeni veya önceki bir enfeksiyonun hangi aşamada olduğunu belirlemek için en sık kullanılan yöntemdir. Bu testlerin bulguları, yüksek derecede duyarlılığa sahip olmalarına rağmen belirsiz olabilir. Diğer hedeflerden daha hassas olduğu gösterilen B1 tekrarlayan motifli T. gondii DNA'sını bulmak için moleküler yön çok önemlidir. Bunun, B1'in tekrarlanan ve daha ii fazla kopya sayısına sahip bir DNA dizisi olmasından kaynaklanması muhtemeldir. Bu çalışmaya, iki gruba ayrılan 180 kadın katılmıştır. İlk grup Toksoplasmozis enfeksiyonu tanısı konmuş 90 kadından oluşurken, ikinci grup görünüşte sağlıklı ve yaş açısından eşleştirilmiş 90 kadından oluşmuştur. Her katılımcıdan 5 mL kadar venöz tam kan alınmış ve iki parçaya bölünmüştür. En fazla 2 mL antikoagülan faktör içeren tüpe, kalan 3 mL antikoagülan faktör içermeyen tüpe aktarılmıştır. Anti-Toxoplasma (IgM ve IgG), interlökin-10, interlökin-23 ve Tümör nekroz faktörü-α immünoassay tekniği kullanılarak ölçülmüştür. T. gondii B1 genini tespit etmek için nested polimeraz zincir reaksiyonu kullanılmıştır. Yaş aralığı 17-40 yaş arasındadır. Toksoplazmozisli kadınlarda AntiToxoplasma IgG ve IgM antikorları, interlökin-10, interlökin-23 ve tümör nekroz faktörüα serum düzeyleri sağlıklı kadınlara kıyasla daha yüksektir ve her iki grup arasında anlamlı farklılıklar (p değeri
Özet (Çeviri)
Toxoplasma gondii is an obligate intracellular parasite capable of infecting humans. In the vast majority of cases in healthy adults, toxoplasmosis is typically not accompanied by any symptoms. However, the infection has the potential for serious consequences in immunocompromised people and pregnant women. Unplanned pregnancies, stillbirths and birth abnormalities are possible consequences of foetal toxoplasmosis, especially in early pregnancy. Infected babies may not develop any disease, but depending on the gestational age of the baby, serious damage to the brain and eyes may occur to a certain extent. The immune system is responsible for destroying bradyzoites, which are hidden cysts released from the tissue, as well as preventing the parasites from multiplying. On the other hand, if a woman becomes infected with tachyzoites during pregnancy, the tachyzoites can cross the placenta and cause disease in the foetus. There are a number of variables that influence the progression of an infection and the symptoms it causes. These include implantation factors, the virulence of the specific microbe, the stage of pregnancy at the time of infection, genetic characteristics and the immunological status of both mother and foetus. It is important that pro-inflammatory T-helper 1 cytokines are present throughout the early stages of normal pregnancies to stimulate vasculo-genesis, which is crucial for successful implantation of the embryo. On the other hand, continuous exposure to T-helper 1 cytokines can result in a cell-mediated immune response that is detrimental to the foetus and can lead to pregnancy loss. Therefore, a switch to anti-inflammatory Thelper 2 immunity is often seen in the final stages of successful pregnancies. The correct homeostatic balance of T helper 1 and 2 cytokines is extremely important when it comes to the stable maintenance of pregnancy and other reproductive events. It has been discovered that pregnancies that are considered normal are generally accompanied by higher expression of T helper 2 cytokines, whereas pregnancies associated with unfavourable outcomes are usually associated with higher T helper 1 cytokine production. Serological diagnosis is the most commonly used method to determine the stage of a current, new or previous infection. The findings of these tests can be ambiguous, although they have a high degree of sensitivity. Molecular direction is crucial for finding T. gondii DNA with the B1 repetitive motif, which has been shown to be more sensitive than other iv targets. This is likely to be due to B1 being a DNA sequence that is repeated and has a higher copy number. This study involved 180 female participants who were divided into two groups. The first group consisted of 90 women diagnosed with Toxoplasmosis infection, while the second group consisted of 90 apparently healthy and age-matched women. About 5 mL of venous whole blood was collected from each participant and divided into two parts. Up to 2 mL was poured into a tube containing anticoagulant factor, while the remaining 3 mL was poured into a tube without anticoagulant factor. AntiToxoplasma IgM and Anti-Toxoplasma IgM, interleukin-10, interleukin-23 and tumour necrosis factor-α were measured using immunoassay technique. Nested polymerase chain reaction was used to detect T. gondii B1 gene. The age range was 17-40 years. AntiToxoplasma IgG and IgM antibodies, interleukin-10, interleukin-23 and tumour necrosis factor-α serum levels were higher in women with toxoplasmosis compared to healthy women and significant differences (p value