Osmanlı Taşra Teşkilatında Rumeli Eyaleti (Kuruluşu-Gelişmesi)
The province of Rumeli in the Ottoman provincal system (Foundation and development)
  1. Tez No: 825757
  2. Yazar: HAKAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SIDDIK ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırladığımız bu çalışmada, Osmanlı Devleti'nin idarî birimlerinden olan“Eyalet”hakkında derinlemesine bir çalışma yaparak, genel olarak Osmanlı taşra teşkilatını ve bu teşkilat içerisinde yer alan Rumeli Eyaleti'ni ana hatlarıyla ortaya koymaya çalıştık. Tezin birinci bölümünde, Osmanlı Taşra Teşkilatı ve bu teşkilata bağlı olan idarî birimler ana hatlarıyla verilmeye çalışıldı. İkinci bölümde, Rumeli coğrafyasının tarihsel gelişimi ve Osmanlıların buradaki faaliyetleri üzerinde detaylı bir şekilde duruldu. Üçüncü bölümde ise, Rumeli Eyaleti'nin idarî taksimatı, resmî ve özel sancak listeleri şeklinde tasniflendirilerek, bir kronoloji dâhilinde verilmeye çalışıldı. Sonuç olarak bu çalışmadaki amaç; Osmanlı taşra teşkilatını ve Osmanlı Devleti'nin“Klasik Dönem”i olarak nitelendirilen XIV- XVII yüzyıllar arasında Rumeli Eyaleti'nin idarî yapısını ve gelişimini ana hatlarıyla ortaya koymaktı.
Özet (Çeviri)
The present study which is prepared as a MA thesis, deeply examines the largest unit of Provincial Administration in the parts of the empire which were under direct of Ottoman rule called“Eyalet”, and to draw the outline of Ottoman Provincial Administration system, in particular Province of Rumelia. In the first chapter of thesis, it was tried to draw the outline of administrative units which were dependent of Ottoman Provincial Administration. In the second chapter, it was mentioned in the historical evolution of Rumelian geography and Ottoman's activities in this region in detail. In the third chapter, it was tried to make an attempt on administrative classificiation of Province of Rumelia, making the list of official and private sanjaks in chronological. In conclusion, the aim of this study is to indicate Ottoman's Provincial Administration; particularly administrative structure and evolution of the Rumelia Province between the XIV and XVII. centuries which is called Ottoman's“Classical Age”.