Bilgi güvenliği bağlamında kişisel verilerin korunması ve elektronik harp
Protection of personal data and electronic warfare with in context of information security
- Tez No: 825756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL BAYRAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bilgi, günümüzde bireylerin ve kurumların kendilerine özgü, birey ve kurum hakkında insanlara kimlik kazandıran her türlü veriden meydana gelmektedir. Günümüzde bilginin oluşumun da bireylerin zihinlerinde oluşan veriler neticesinde, insanları harekete geçiren ve verilerin bir bütün olarak anlamlı hale gelmesiyle oluşmaktadır. Bilginin önemi kadar bilginin yönetilmesi de ayrı bir çalışma alanı olarak incelenmektedir. Çalışma da bilgi güvenliği ve kişisel verilerin korunmasına yönelik incelemeler ve günlük hayatta kullanımı değerlendirilmektedir. Bilginin yönetim sürecinde bilgi sınıflandırılması ve bilginin hangi sınıflarda ne tür verileri işlendiğine dair konular incelenmektedir. Bilgi, yüzeysel bilgi, derin bilgi, teknik ve uygulanabilir bilgi, yoruma dayalı bilgi, açık ve örtülü bilginin ne ifade ettiği hakkında açıklanmaktadır. Bilgi yönetim sisteminde, bilginin sınıflandırılması ve verilerin işlenişini detaylı olarak ele alınmıştır. Çalışma da yer alan, bilgi kavramı, bilgi yönetimi, dijital bilgi ve bilgi güvenliği, risk yönetimi ve risk analiz raporlarının hazırlanmasına ilişkin konulara bilginin etkin ve aktif olarak nasıl kullanılacağına dair durum değerlendirilmesi yapılmakta ve elektronik harp'in tanımı ve unsurlarına yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, information consists of all kinds of data that are unique to individuals and institutions and that give people an identity about the individual and the institution. Today, the formation of knowledge is formed as a result of the data formed in the minds of individuals, activating people and making the data meaningful as a whole. The management of knowledge is examined as a separate field of study as well as the importance of knowledge. In the study, information security and the protection of personal data and its use in daily life are evaluated. In the information management process, the classification of information and the subjects of which types of data are processed in which classes are examined. It is explained about knowledge, superficial knowledge, deep knowledge, technical and applicable knowledge, interpretive knowledge, explicit and implicit knowledge. In the information management system, the classification of information and the processing of data are discussed in detail. In the study, a situation assessment is made on how to use information effectively and actively on the issues related to the concept of information, information management, digital information and information security, risk management and the preparation of risk analysis reports, and the definition and elements of electronic warfare are included.