Yeni toplumsal hareketler ve kimlik
New social movements and identity
  1. Tez No: 825762
  2. Yazar: DUYGU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Toplumsal hareketler, topluma ve toplumsala yönelmiş, toplumun memnun olunmayan dinamiklerini değiştirmeye yönelik, devrimci ve reformcu nitelikteki hareketlerde dâhil olmak üzere çok geniş bir yelpazedeki kolektif eylemin çeşitli görünümlerini içerir. Toplumsal hareketler, topluma ve toplumsala yönelmiş, toplumun memnun olunmayan dinamiklerini değiştirmeye yönelik, devrimci ve reformcu nitelikteki hareketlerdir. Toplumsal hareketler yapısı itibariyle, ideolojiler, sınıf yapısı, kitle kültürü, kimlik arayışı gibi konularla yakından bağlantılıdır. Her toplumsal olan değişmeye mahkûm olduğu gibi toplumsal hareketlerin iç yüzü, eylem şekilleri, iç dinamikleri de değişen ve dönüşen toplumla beraber değişikliğe uğramıştır. Özellikle 1960'larda siyasal ve toplumsal alanda meydana gelen değişmeler, toplumsal hareketlere yeni yön ve şekil tayin etmiştir. Toplumsal hareketlere katılan sınıf yapısından tutun da hareketleri meydana getirirken kullanılan araç ve gereçlere kadar şekil değiştirmiştir. Toplum değiştikçe toplumsal alan da buna paralel olarak değişmeye mahkûmdur. Bu çalışmada, toplumsal hareketlerin yapısı, toplumsal hareketlerin bağlı olduğu yapılar, yeni ve eski toplumsal hareketler; yeni ve eski toplumsal hareketler bağlamında kimlik faktörünün yeri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social movements include a wide range of different manifestations of collective action, including revolutionary and reformist movements, directed at society and the social, aimed at changing the unsatisfactory dynamics of society. Social movements are closely linked to issues such as ideologies, class structure, mass culture and the search for identity. As every social phenomenon is doomed to change, the inner face, forms of action and internal dynamics of social movements have also changed with the changing and transforming society. Changes in the political and social sphere, especially in the 1960s, have given new direction and shape to social movements. From the class structure participating in social movements to the tools and equipment used in the creation of movements, the shape has changed. As society changes, the social sphere is bound to change in parallel. In this study, the structure of social movements, the structures on which social movements depend, new and old social movements, and the place of the identity factor in the context of new and old social movements are discussed.