Siyasette özne arayışı, kimlikler ve yeni toplumsal hareketler
The search for subject in the politics, identities and new social movements
  1. Tez No: 527014
  2. Yazar: AYŞEGÜL HANÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tezde, kimlik kavramının siyasal teori içindeki yeri ve modern dönemden postmodern döneme geçişte kimliğe yönelik farklı bakış açılarının değerlendirilmesi incelenecektir. Tezde kimlik kavramına yönelik yapılacak açıklamalarda Yeni Toplumsal Hareketler' in kimlik yönelimli yaklaşımları önemli göstergeler olarak ele alınacaktır. Bunun sebebi 1960'lardan itibaren toplumsal hareket aktörlerinin hak taleplerini yeni kimlik söylemlerine dayandırmasıdır. Tez, modernizmde öncelikle bilim alanında fakat daha sonra kültürel alanda ortaya çıkan evrensellik vurgusunu eleştirir. Modernizmin özünü oluşturan evrensellik vurgusunun toplumsal alandaki yansıması, ulus-devletin; etnik köken, dil, sınıf ve din gibi varoluş biçimleri açısından birbirinden farklılaşan kimlikleri vatandaş statüsünde türdeşleştirme girişimi olmuştur. Tezde bu girişim eleştirilmekte ve kimliğin bireysel ya da komünal fark' a dayalı olarak kurulabileceği savunulmaktadır. Tezde ilk olarak, modernizmin kimliğe yönelik monist yaklaşımı, 'modern kimlik sorunsalı' olarak ele alınacak ve bu yöndeki eleştiriler değerlendirilecektir. İkinci bölümde kimlik kavramının siyasal teori içindeki farklılık/kimlik siyasetine yönelik yansımaları incelenecektir. Üçüncü bölümde ise yeni toplumsal hareketlerin kimlik siyaseti ile olan ilişkisi analiz edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the place of identity concept in political theory and the evaluation of different aspects of identity in transition from the modern period to the postmodern will be examined. In the explanations for the concept of identity in thesis, the identity oriented approaches of New Social Movements (NSM) will be considered as important indicators. The reason for this is that the social actors has based their claims on new identity discourses since 1960s. The thesis criticizes the universality emphasis on modernism, which emerged primarily in the field of science but later on the cultural scene. The reflection of the universality emphasis on modernism is reflected in the social context, the nation-state; ethnicity, language, class, and religion in the form of citizen identity. In the thesis, this initiative is criticized and it is argued that identity can be established based on individual or communal difference. In the thesis, firstly, the monist approach to modernity identity will be dealt with as 'modern identity problematic' and the criticisms in this direction will be evaluated. In the second part, reflections of the concept of identity for diversity/identity policies within the political theory will be examined. In the third part, the relationship between the New Social Movements and identity politics will be tried to be analyzed.