Sağlık çalışanlarının çalışma koşulları ve motivasyonları ile finansal durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi: Mersin Üniversitesi Hastanesi örneği
Investigation of the relationship between the working conditions and motivations of health professionals and their financial situation: Mersin University Hospital example
  1. Tez No: 825766
  2. Yazar: AYŞE KORAMŞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sağlık hizmet sunumunun temel bileşeni olan sağlık çalışanları, insan sağlığının korunmasında ve vatandaşların refahının artmasında önemli rol oynamaktadır. Sağlık sistemlerinin etkin bir şekilde işlemesi sağlık çalışanlarının uygun çalışma koşullarında yüksek motivasyonla çalışmasına bağlıdır. Bireylerin davranışları üzerinde etkisi olan çalışma unsurlarının tamamını ifade eden çalışma ortamlarında yüksek motivasyon ve verimliliğin sağlanması için uygun koşulların oluşturulması gerekmektedir. Çünkü sağlık sisteminin bel kemiğini oluşturan sağlık çalışanlarının motivasyonları ve davranışları sağlık sisteminin performansını etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarının çalışma koşulları ve motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesinde finansal durumlarının etkisinin irdelenmesidir. Araştırmanın evrenini Mersin Üniversite Hastanesinde görev yapan sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Araştırma 313 sağlık çalışanından elde edilen verilerle değerlendirilmiştir. Veriler 20 Aralık 2022 – 28 Şubat 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Çalışma Koşulları Ölçeği”,“Motivasyon Ölçeği”ve“Finansal İyilik Hali Ölçeği”olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Araştırmada istatistiki olarak; Student t testi, Korelasyon analizi ve Anova analizi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; sağlık çalışanlarının çalışma koşulları ölçeği ve finansal iyilik hali arasında negatif yönlü zayıf anlamlı bir ilişki olduğu, motivasyon ölçeği ve finansal iyilik hali arasında anlamlı bir ilişki olmadığı sonuçlarına ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Healthcare staff, the basic component of healthcare service delivery, play an important role in protecting the health of the population and increasing the welfare of citizens. The effective functioning of health systems depends on healthcare professionals working with high motivation in appropriate working conditions. Appropriate conditions must be created to ensure high motivation and efficiency in work environments, which represent all the work elements that have an impact on individuals' behavior. Because the motivations and behaviors of healthcare professionals, who form the backbone of the healthcare system, can affect the performance of the healthcare system. The aim of this study is to examine the effect of financial situations on examining the relationship between working conditions and motivation of healthcare staff. The population of the research consists of healthcare professionals working at Mersin University Hospital. The research was evaluated with data obtained from 313 healthcare professionals. Data was collected between December 20, 2022 and February 28, 2023. The data of the research consists of four parts:“Personal Information Form”,“Working Conditions Scale”,“Motivation Scale”and“Financial Well-Being Scale”. Statistically in the research; Student t test, Correlation analysis and Anova analysis were used. In the results of study; It is concluded that there is a weak, negative and significant relationship between the working conditions scale and financial well-being of healthcare professionals, and that there is no significant relationship between the motivation scale and financial well-being.