İnşaat sözleşmelerinde cezai şart ve götürü tazminat
Penalty clause and liquidated damages in construction contracts
- Tez No: 825765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA MÜJDE KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın konusu inşaat sözleşmelerinde yer alan cezai şart kayıtları ile götürü tazminat kayıtları arasındaki farkların ortaya konmasıdır. Cezai şart, Kıta Avrupası Hukuk sisteminde yaygın olarak kullanılmakta iken, cezai şart uygulamaları, Anglo-Amerikan hukuk sistemlerinde kabul edilmemektedir. Cezai şart,“ceza koşulu”adı altında 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 179. – 182. Maddeleri arasında düzenleme alanı bulmuştur. Cezai şartın tanımı kanunda yer almamakla birlikte inşaat sözleşmelerinde yer alan cezai şart, en genel olarak, yüklenici tarafından sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesi halinde yüklenicinin iş sahibine ödemeyi taahhüt ettiği ekonomik değeri olan bir edim olarak tanımlanabilir. Götürü tazminat ise, yasal mevzuatımızda herhangi bir düzenleme alanı bulmamıştır. Bu kurum, Anglo-Amerikan hukuk sisteminde yaygın kullanımı sonucu, Kıta Avrupası hukuk sisteminde uygulama alanı bulan bir kurumdur. Götürü tazminat ise, yüklenici tarafından sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesi halinde iş sahibinin uğradığı zararı gidermek için ödenecek tazminat miktarının önceden belirlenmesi olarak tanımlanabilir. Cezai şart ve götürü tazminat, amaç, talep edilebilirlik unsurları, ispat yükü, uygulanacak hükümler ve sınırları açısından farklılık göstermekte olup, bu çalışmada farklılıklar incelenmiş ve mahkeme kararları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to explain the differences between the penalty clauses and liquidated damages clauses in construction contracts. The penalty clause is widely used in the Continental European legal system, on te other hand, the penalty clause applications are not accepted in the Anglo-American legal systems. The penalty cause is regulated in Articles 179 - 182 of the Turkish Code of Obligations numbered 6098. Although the definition of the penalty clause is not included in the TCC, it can be defined as an act with economic value that the contractor undertakes to pay to the owner in case the contract is not performed fully or properly by the contractor. Liquidated damage, on the other hand, has not been regulated in Turkish legal system. This liquidated damage is applied in the Continental European legal system as a result of its widespread use in the Anglo-American legal system. Liquidated damage can be defined as the predetermination of the amount of compensation to be paid to compensate the damage suffered by the owner in case the contract is not performed at fully or properly by the contractor. Penalty clause and liquidated damage differ in terms of purpose, conditions of claimability, burden of proof, provisions to be applied and their limits.