Yenilenebilir enerji kaynakları açısından Türkiye'de enerji arz güvenliğinin incelenmesi
Appraisal of energy supply security in Turkey in terms of renewable energy sources
- Tez No: 825830
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM SAATCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Sürdürülebilirlik, kullanılabilirlik, maliyet ve sosyo-politik etkileri bakımından farklılık gösteren bir dizi çeşitli enerji kaynağı vardır. Her bir enerji kaynağının seçimi, kıt kaynaklar ve rasyonel koşullarda enerji arz güvenliğini farklı şekilde etkilemektedir. Enerjide dışa olan bağımlılığı azaltmak ve iklim değişikliği ile başa çıkabilmek adına ülkeler, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmektedir. Türkiye'de artan nüfus, sanayi ve üretim ile paralel olarak enerji talebi de artmış, yüksek düzeyde fosil yakıtlara bağımlılık ciddi derecede enerji arz riski yaratmıştır. Yükselen enerji talebinin karşılanması noktasında farklı arayışlar meydana gelmiştir. Bu arayışların çıkış noktası ise yine Türkiye'nin kendi kapasitesinde görülmüştür. Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı açısından son yirmi yılda büyük enerji ithalatını kısma çabası,“Güçlü Potansiyel, Güçlü Türkiye”ilkesiyle yola çıkarak yenilenebilir enerji potansiyelini değerlendirmesi, yerli kaynaklara yönelerek temiz enerjiye geçişiyle birlikte, Türkiye'de enerji arz güvenliği açısından büyük adımlar atıldığı ifade edilebilir. Bu çalışmada, Türkiye'de genel enerji profili ile yenilenebilir enerjinin rezerve - üretim- tüketim durumu değerlendirilmiş olup, ülkenin enerji politikasına ışık tutabilecek noktalar belirlenmeye çalışılmıştır. Temel amaç, Türkiye'nin enerji arz güvenliğini yenilenebilir enerji kaynakları bağlamında literatürde sıklıkla kullanılan dört boyut -Karşılanabilirlik, Erişilebilirlik, Kullanılabilirlik, Kabul Edilebilirlik- çerçevesinde incelemektir.
Özet (Çeviri)
There are lots of diverse energy sources that differ in their sustainability, availability, cost and socio-political impact. The selection of each energy source affects energy supply security differently under scarce resources and rational conditions. Therefore in order to reduce energy foreign dependency and cope with climate change countries that heading towards to renewable energy sources. In parallel with the increasing population, industry and production in which Turkey, the energy demand has also increased and the high dependence on fossil fuels has created a serious energy supply risk. Different quests have emerged to meet the rising energy demand. The starting point of these quests was again seen in Turkey's own capacity itself. Thanks to Turkey's efforts to restriction of fossil energy imports in favor of renewable energy resources with benefit from the existing renewable energy based on the principle of“Strong Potential, Strong Turkey”and with the transition to clean energy by domestic resources in the last two decades it can be expressed that great steps have been taken in terms of energy supply security in Turkey. In this study, the reserve- production- consumption situation of renewable energy along with the general energy profile in Turkey has been evaluated and the points that can shed light on the country's energy policy have been tried to be determined. The main purpose is to examine Turkey's energy supply security in the context of renewable energy resources within the framework of four dimensions - Affordability, Accessibility, Availibility, Acceptability - which are frequently used in the literature.