Grafen takviyeli polipropilen-(PP) akrilonitril bütadien stiren-(ABS) mühendislik plastiklerin üretilmesi ve tribolojik incelenmesi
Production and tribological investigation of graphene reinforced polypropylene (PP)- acrylonitrile butadiene styrene (ABS) engineering plastics
  1. Tez No: 825834
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÇULHA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KARTERİ, DOÇ. DR. MUHAMMET KARATAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ekstrüzyon ve enjeksiyon kalıplama yoluyla üretilen PP-ABS/GNP nanokompozitlerinin tribolojik tepkisi değişen ağırlık yüzdesi GNP oranları, değişen normal yük ve kayma hızı aşınma testi parametreleri altında incelenmiştir. Sırasıyla ağırlıkça %3 GNP ve ağırlıkça %11 GNP'ye sahip numuneler, tüm test koşulları altında en düşük ve en yüksek spesifik aşınma oranlarını ve COF'yi sergiledi. Artan yük, COF değerlerinin önemli ölçüde azalmasına yol açarken, artan kayma hızı, sürekli bir transfer katmanının oluşmasına katkıda bulunarak COF'de bir miktar azalmaya yol açtı. GNP'nin eklenmesi, aşınmış malzemenin temas yüzeyinde tutulmasına yardımcı oldu ve ağırlıkça %3'lük ağırlık oranına kadar aşınma direncinin artmasına yol açtı ve ardından GNP'nin homojen olmayan bir dağılımı oluştu.
Özet (Çeviri)
The tribological response of PP-ABS/GNPs nanocomposites fabricated via extrusion and injection molding with varying wt% GNPs fractions were examined under varying normal load and sliding speed wear test parameters. The specimens with 3% GNPs and 11% GNPs respectively exhibited the lowest and highest specific wear rates and COF under all test conditions. Increased load led to significantly reduced COF values, whereas increased sliding speed led to a slight reduction in COF by contributing to the formation of a continuous transfer layer. Addition of GNPs helped to retain the worn material on the contact surface and led to improved wear resistance up to the weight fraction of 3% after which nonhomogeneous dispersion of GNPs occurred.