Delamination analysis of functionally graded materials using carrera unified formulation and cohesive zone model
Fonksiyonel olarak derecelendirilmiş malzemelerin delaminasyon analizi carrera birleşik formülasyonunun ve birleşik bölgenin kullanılması modeli
- Tez No: 825851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUNİSE DİDEM DEMİRBAŞ, PROF. DR. ERASMO CARRERA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez, Carrera Birleşik Formülasyonu (CUF) ve Kohesif Bölge Modelini (CZM) birleştirerek Fonksiyonel Kademelendirilmiş Malzemelerin (FGM'ler) delaminasyon davranışına ilişkin kapsamlı bir araştırma sunmaktadır. FGM'ler, uzaysal olarak değişen benzersiz malzeme özellikleriyle, ileri mühendislik uygulamaları için umut verici adaylar olarak ortaya çıkmıştır. Ancak bu yapılarda, delaminasyon gibi bazı kritik kaygılar vardır. Bu nedenle mekanik tepkilerin ve arıza mekanizmalarının ayrıntılı olarak araştırılması gerekmektedir. Bu tezde önerilen sayısal çözüm, CUF'nin verimli hiyerarşik formülasyonunu ve CZM'nin kırılma mekaniğini kullanır. Analiz edilecek problem, delaminasyon kuvvetlerine maruz kalan 10 katmanlı bir seramik-metal FGM kirişidir. Kirişin bir sabit ucu vardır ve serbest uçtaki ilk ve son katmanlara zıt kuvvetler etki ederek katmanların ayrılmasına neden olur. Çatlak kirişler için kullanılan Lagrange genişlemesi, süreksizliklerin modellenmesi için uygun olduğundan, FGM'lerdeki delaminasyon olgusunun doğru ve ayrıntılı simülasyonlarını kolaylaştırmaktadır. CZM ayrıca kompozit malzemelerdeki kırılma yayılımını analiz etmek için de çok uygundur. Belirli bir çekme-ayırma yasasına göre çatlak başlangıcını, yayılmasını ve dallanmayı idare eden yapışkan öğeler sunar.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comprehensive investigation into the delamination behavior of Functionally Graded Materials (FGMs), incorporating Carrera Unified Formulation (CUF) and Cohesive Zone Model (CZM). FGMs, with their unique spatially varying material properties, have emerged as promising candidates for advanced engineering applications However, there are some critical concerns in these structures, such as delamination. Therefore, it is necessary to investigate the mechanical responses and failure mechanisms in detail. The proposed numerical solution in this thesis uses CUF's efficient hierarchical formulation and the CZM's fracture mechanics. The problem to be analyzed is a ceramics-metal FGM beam of 10 layers subjected to delamination forces. The beam has one fixed end 2 opposite forces are acting on the first and last layers at the free end causing delamination. The Lagrange expansion used for the cracked beams is facilitating accurate and detailed simulations of the delamination phenomenon in FGMs as it is suitable for modeling discontinuities. CZM is also well-suited for analyzing fracture propagation in composite materials. It offers cohesive elements that handle crack initiation, propagation, and branching according to a specified traction-separation law.