Die dunkel bemalte keramik des 6. jahrtausends v.chr in der ebene von konya
M.ö. 6. binde konya ovasi koyu boyali seramikleri
- Tez No: 825852
- Danışmanlar: PROF. DR. CHRİSTOPH HUTH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2013
- Dil: Almanca
- Üniversite: Albert-Ludwigs-Universität Freiburg im Breisgau
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
OrtaAnadolu M.Ö 6.bin öncesinde dört ayrı bölgeden bilinmektedir. Bunlar Kilikya, Cappadokya, Konya Ovası ve Göller Bölgesi'dir. Ancak Neolitik ve Kalkolitik Dönem´de Orta Anadolu denilince, akla ilk Konya Ovası ve Kapodokya bölgesi gelmektedir. Bunun başlıca nedeni, bu bölgelerde yapılmış erken döneme ait araştırmaların fazlalığıdır. Coğrafi olarak Orta Anadolu, Anadolu yarımadasının ortasında, kuzeyde Kuzey Anadolu Dağları, güneyde Toroslar arasında kalmış 1000 metre rakımlı geniş bir Platodur. Bu platonun Konya ovasını oluşturan kısmı düz bir coğrafi özellik gösterirken Kapadokya bölgesi ve doğu kesimi dağlık ve tepeliktir. Orta Anadoluda M.Ö 6.binyıla tarihlenen kazısı yapılan yerleşmeler arasında, Konya Ovasında Konya il sınırları içindeki Batı Çatalhöyük, Karaman sınırları içerisinde bulunan Can hasan, yer almaktadır. Kapadokya bölgesinde kazısı yapılan yerleşimler ise, Nigde´il sınırları içinde kalan Köşk Höyük, Aksaray ili içindeki Tepecik-Çiftlik bulunmaktadır. Bu çalışmanın konusunu da bu bölgelerde ele geçen koyu yüzlü seramikler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Geographically, Central Anatolia is a wide plateau which is in the middle of Anatolia peninsula and has been bordered by North Anatolia Mountains in the north, Taurus Mountains in the south and which has 1000 (one thousand) meters altitude. While the part of this plateau which forms Konya plain is smooth, Cappadocia region and the eastern part of this plateau consist of mountains and hills. The first things coming to mind about Anatolia in Neolithic and Chalcolithic period are Konya plain and Cappadocia. The main reason of it is the number of researches conducted in this territory about the early period. This research is limited with the settlements in Konya plain and Cappadocia. Not only West Catalhoyuk in Konya, Can Hasan in Karaman, Kosk Hoyuk inNiğde, Tepecik-Ciftlik in Aksaray date backto 6th Millennium B.C