Okul öncesi eğitimde artırılmış gerçeklik: Quiver uygulamasının fen öğrenimine etkisi
Augmented reality in early childhood education: The effect of Quiver application on learning science
  1. Tez No: 825850
  2. Yazar: HALE ALTINKAYNAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada bir artırılmış gerçeklik uygulaması olan Quiver uygulaması kullanılarak okul öncesi dönemde fen öğretimi yapmanın geleneksel yöntemlerle yapılan fen öğretimine göre öğrenme düzeylerinde nasıl bir etki oluşturacağı araştırılmak istenmiştir. Araştırmada deneysel desen kullanılmış olup bu doğrultuda aynı okulda okul öncesi eğitime devam eden benzer özelliklere sahip 20'şer kişilik iki anasınıfının çocukları araştırmaya dahil edilmiştir. Seçkisiz atama yöntemiyle belirlenen sınıflardan birisi kontrol grubunu diğeri deney grubunu oluşturmuştur. Araştırmacın belirlediği okul öncesi döneme uygun 5 fen eğitimi konusu (suyun döngüsü ve yağmur oluşumu, bitkilerin yaşam döngüsü, deniz canlıları, kurbağanın yaşam döngüsü, besin zinciri) her iki sınıfta da 5 hafta uygulama sürecek şekilde aynı araştırmacı tarafından aynı gün olacak şekilde aynı sözel ifadelerle anlatılarak uygulanmıştır. Uygulamalardan hemen önce ve hemen sonrasında önceden hazırlanan kontrol listeleriyle ön testler ve son testler çocuklara uygulanarak bilgi düzeyleri ölçülmüştür. Nicel verilerin analizinde kullanılan parametrik olmayan Mann Whitney U testi kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Analizler hem her tema için ayrı ayrı yapılarak sonuçlar bulunmuş hem de tüm veriler üzerinden analiz yapılarak genel sonuç bulunmuştur. Araştırmanın genel sonucunda artırılmış gerçeklik uygulamasıyla planlanan etkinlik süreçlerinin geleneksel yöntemlerle planlanan etkinlik süreçlerine göre anlamlı düzeyde bir fark oluşturarak daha yüksek öğrenmeler sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Temalara ayrı ayrı bakıldığında ise suyun döngüsü ve yağmur oluşumu, bitkilerin yaşam döngüsü ve besin zinciri temalarında deney gruplarının lehine anlamlı bir fark varken kurbağanın yaşam döngüsü ve deniz canlıları temalarında deney ve kontrol grupları bilgi düzeyleri arasında anlamlı bir fark oluşmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate how teaching science in the preschool period using the Quiver application, which is an augmented reality application, will have an effect on learning levels compared to science teaching with traditional methods. Experimental design was used in the research, and accordingly, children of two kindergarten classes of 20 children each with similar characteristics who continue to pre-school education in the same school were included in the study. One of the classes determined by the random assignment method formed the control group and the other formed the experimental group. 5 science education topics (water cycle and rain formation, life cycle of plants, sea creatures, life cycle of frogs, food chain) suitable for preschool period determined by the researcher were explained in the same verbal expressions by the same researcher on the same day for 5 weeks in both classes. explained and implemented. Just before and just after the applications, pre-tests and post-tests were applied to the children with the pre-prepared checklists and their knowledge levels were measured. Data were analyzed using the non-parametric Mann Whitney U test used in the analysis of quantitative data. Analyzes were made for each theme separately and the results were found, and the overall result was found by analyzing all the data. As a result of the research, it was concluded that the activity processes planned with augmented reality application provide higher learning by creating a significant difference compared to the activity processes planned with traditional methods. When the themes are examined separately, there is a significant difference in favor of the experimental groups in the themes of the water cycle and rain formation, the life cycle of plants and the food chain, while there is no significant difference between the knowledge levels of the experimental and control groups in the themes of the life cycle of the frog and sea creatures