Effect of mental time travel on healthy choices in adulthood
Zı̇hı̇nsel zaman yolculuğunun yetı̇şkı̇nlı̇kte sağlıklı seçı̇mler üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇
  1. Tez No: 825881
  2. Yazar: AYLİN ÖZDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NATALİE EBNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Florida
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sağlıklı seçimler yapmak, tüm yaşam süresi boyunca yaşam kalitesine önemli ölçüde katkıda bulunabilir. Sağlıklı seçim yapma, genç ve yaşlı yetişkinlerin sağlıkla ilgili seçimlerinde farklılık gösterdiği göz önüne alındığında, gelişimsel bir perspektiften potansiyel olarak ilgi çekici bir yapıdır. Bu farklılıklardan bazıları, zihinsel zaman yolculuğundaki yaşa bağlı değişimden, yani benliğin geçmişe ve geleceğe yansıtılmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu düşüncelerden hareketle, bu çalışmada şu iki amaç ele alınmıştır: (1) sağlıkla ilgili yaşam tarzı seçimlerinde yetişkin yaş farklılıklarının belirlenmesi ve (2) zihinsel zaman yolculuğunun özelliklerinin (yani, önem, canlılık, olumluluk, olumsuzluk, uzunluk, sağlıklılık) yaşın sağlıkla ilgili yaşam tarzı seçimleri üzerindeki etkisine ne ölçüde aracılık ettiğinin belirlenmesi. Genç ve yaşlı yetişkinler (N = 127) 44 yaşam tarzı öğesine maruz bırakılmış ve yaşam tarzı öğeleri ve somut zamandan bağımsız sağlıkla ilgili olmayan görüntülerle ilgili geçmiş ve gelecek kişisel olayları oluşturmaları ve detaylandırmaları istenmiştir. Daha sonra, yaşam tarzı öğelerinin her biriyle ilgili faaliyetlerde bulunma olasılıklarını belirtmişlerdir. Daha sonra, oluşturulan tüm olaylar önem, canlılık, olumluluk ve olumsuzluk açısından değerlendirilmiştir. Olaylar yazıya dökülmüş ve anlatıların uzunluğunu ve sağlıklılığını belirlemek için kodlanmıştır. Yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak, ilk olarak yaşlı yetişkinlerin genç yetişkinlere göre ne ölçüde daha sağlıklı seçimler yaptığı test edilmiştir (Hipotez 1). Ardından, yaş ile sağlıklı seçim yapma arasındaki ilişkide zihinsel zaman yolculuğu özelliklerinin aracılığını test edilmiştir (Hipotez 2). Tahmin edildiği gibi, genç yetişkinlere kıyasla daha yaşlı yetişkinler şimdiki zamanda daha sağlıklı yaşam tarzı seçimleri bildirmiştir. Ayrıca, geçmiş olaylar için önem, yaş ve sağlıklı yaşam tarzı seçimleri arasındaki ilişkiye aracılık ederken, gelecekteki olaylar için önem ve olumsuzluk ilişkiye aracılık etmiştir. Kontrol maddeleri için herhangi bir etki gözlenmemiştir. Bulgular, geçmişe ve geleceğe yapılan zihinsel yolculuğun hem genç hem de yaşlı yetişkinlerde şimdiki yaşam tarzı seçimlerini etkileyebileceğini göstermektedir. Elde edilen bilgiler, yaşam boyu sağlığı geliştirme stratejilerinde uygulanma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Making healthy choices can significantly contribute to quality of life across the entire lifespan. Healthy-choice making is a construct of potential interest from a developmental perspective given that younger and older adults differ in their health-related choices. Some of these differences may be due to age-related change in mental time travel, that is the projection of the self into the past and the future. Based on these considerations, the present study addressed the following two aims: (1) determination of adult age differences in health-related lifestyle choices, and (2) identification of the extent to which characteristics of mental time travel (i.e., importance, vividness, positivity, negativity, length, healthiness) mediate the effect of age on health-related lifestyle choices. Younger and older adults (N = 127) were exposed to 44 lifestyle items and were asked to generate and elaborate on past and future personal episodes related to the lifestyle items and concrete time-independent health-unrelated images. They then indicated the likelihood of engaging in activities related to each of the lifestyle items. Next, all generated events were rated for importance, vividness, positivity, and negativity. Events were transcribed and coded to determine the length of the narratives and the healthiness. Using structural equation modeling, I first tested the extent to which older adults made healthier choices than younger adults (Hypothesis 1). Then, I tested the mediation of mental time travel characteristics on the relationship between age and healthy choice making (Hypothesis 2). As predicted, older compared to younger adults reported healthier lifestyle choices in the present. Further, for past events, importance mediated the association between age and healthy lifestyle choices, while for future events, importance and negativity mediated the relationship. No effects were observed for the control items. The findings suggest that mental travel to the past and the future can impact lifestyle choices in the present in both younger and older adults. Knowledge gained has the potential to be implemented in health promotion strategies across the lifespan.