Gebelerin yaşadıkları aile içi şiddet ile prenatal bağlanma düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between domestic violence experienced by pregnant women and prenatal attachment levels
- Tez No: 825899
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA GÜNER EMÜL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma gebelerde aile içi şiddetin prenatal bağlanma ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel olarak tasarlanan bu araştırma Mart-Mayıs 2023 tarihlerinde Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum polikliniklerine başvuran ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 20 hafta ve üzeri gebeliği olan 98 kadın ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, Aile İçi Kadına Yönelik Şiddet Ölçeği ve Prenatal Bağlanma Envanteri anketleri kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile araştırmacı tarafından toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Student's t testi, One Way ANOVA testi, ölçek toplam puanlar arası ilişki değerlendirmede ise Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between domestic violence and prenatal attachment in pregnant women. In this descriptive study, 98 pregnant women who had a healthy fetus at or above 20 weeks of gestation, were married and living with their husbands participated. The data of this study, which was conducted in March-May 2023 in the Adana City Training and Research Hospital's Obstetrics and Gynecology Clinics were collected by the researcher by the face-to-face interview technique using Personal Information Form, Prenatal Attachment Inventory and Domestic Violence Against Women Scale questionnaires. In our study, the Domestic Violence Against Women Scale cronbach alpha value was calculated as 0.96, and the Prenatal attachment inventory cronbach alpa value was calculated as 0.95. Descriptive statistics, Student's t test, One Way ANOVA test, and Pearson Correlation test were used to evaluate the relationship between scale total scores. The Pearson Correlation statistic was used to evaluate the relationship between the scale total scores.