Hiperlipidemik hastalarda nötrofil/lenfosit oranı ve trombosit/lenfosit oranlarının incelenmesi
Investigation of neutrophil/lymphocyte ratio and platelet/lymphocyte ratio in hyperlipidemic patients
  1. Tez No: 825900
  2. Yazar: FATMA ECE KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: Hiperlipidemi, kardiyovasküler hastalıkların önemli bir risk faktörüdür. İnflamasyon, hiperlipidemi ile yakından ilişkilidir ve ateroskleroz patogenezinde önemli bir rol oynar. Nötrofil/lenfosit oranı (NLO) ve platelet/lenfosit oranı (PLO), inflamasyonun sistemik yansımalarını gösteren basit hemogram parametreleridir. Bu çalışmanın amacı, hiperlipidemik hastalarda NLO ve PLO'nun incelenerek, inflamasyonla ilişkisini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: S.B.Ü. Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi 01/01/2017-31/12/2022 tarihleri arasında İç Hastalıkları polikliniğine başvuran hastalardan komorbid hastalığı olmayan yeni tanı hiperlipidemi grubu ve hiperlipidemisi olmayan kontrol grubu oluşturulmuştur. Hastaların cinsiyeti, yaşı, hemogram parametreleri, lipid profili ve üre, kreatinin, transaminazlar, glukoz, hemoglobin a1c(HbA1c), tiroid sitümüle edici hormon(TSH), demir, ferritin, kalsiyum ve d vitamini değerleri kaydedilmiştir.NLO ve PLO, tam kan sayımı sonuçlarından hesaplanmıştır. İstatistiksel analizler için uygun istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 303 hasta ve 302 kontrol grubu için sağlıklı birey dahil edildi. Kontrol grubunun yaş ortalaması 43,7±9,9 yıl ve hiperlipidemi grubunun ise 49,5±9,1 yıl olarak belirlendi. Gruplar arası cinsiyet dağılımı benzer bulundu. WBC, HCT, PLT, MPV, RDW, LYM, PDW, NLO, PLO, kolesterol, trigliserid, LDL parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0,05). Hiperlipidemik hastaların NLO ve PLO değerleri, kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu (p < 0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Hyperlipidemia is a significant risk factor for cardiovascular diseases. Inflammation is closely associated with hyperlipidemia and plays a crucial role in the pathogenesis of atherosclerosis. Neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) and platelet-to-lymphocyte ratio (PLR) are simple hematological parameters that reflect the systemic manifestations of inflammation. The aim of this study is to investigate the NLR and PLR in hyperlipidemic patients and elucidate their relationship with inflammation. Materials and Methods: A group of newly diagnosed hyperlipidemia patients without comorbidities and a control group without hyperlipidemia were formed from patients who presented to the Internal Medicine outpatient clinic of S.B.Ü. Bozyaka Training and Research Hospital between 01/01/2017 and 31/12/2022. The patients' gender, age, hematological parameters, lipid profile, urea, creatinine, transaminases, glucose, hemoglobin A1c (HbA1c), thyroid-stimulating hormone (TSH), iron, ferritin, calcium, and vitamin D levels were recorded. NLR and PLR were calculated from the complete blood count results. Appropriate statistical methods were used for statistical analysis. Results: The study included 303 patients and 302 individuals in the control group. The mean age of the control group was determined to be 43.7±9.9 years, while the hyperlipidemia group had a mean age of 49.5±9.1 years. The gender distribution between the groups was found to be similar. Statistically significant differences were observed between the groups in terms of WBC, HCT, PLT, MPV, RDW, LYM, PDW, NLR, PLR, cholesterol, triglyceride, and LDL parameters (p0.05). The NLR and PLR values of hyperlipidemic patients were found to be significantly lower compared to the control group (p < 0.05).