Blok zinciri tabanlı noter uygulaması
Blockchain based notary application
  1. Tez No: 825913
  2. Yazar: HAVVA USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK SAMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Blok zinciri teknolojisi, verileri birbirine bağlı şifreli bloklar halinde dağıtık bir defterde saklayan bir veri tabanı mekanizmasıdır. Dağıtık defter üzerindeki bir blok içerisindeki verinin değiştirilebilmesi için ilerleyen bloklardaki şifre bilgilerinin de değiştirilmesi gerekir ve bu ağdaki paydaşların fikir birliği olmadan yapılamaz. Bu yönleriyle blok zinciri, merkezi veri saklama platformlarına göre daha güvenli ve şeffaf bir yöntem sunar. Blok zinciri teknolojisinin bu avantajlarından faydalanarak, otonom iş süreçleri geliştirmek amacıyla akıllı sözleşmeler yaygın olarak kullanılmaktadır. Akıllı sözleşmeler ile herhangi bir aracı kuruma gerek kalmadan birbirine güvenmeyen taraflar arasındaki iş süreçleri güvenli bir şekilde yürütülebilir. Blok zinciri ve akıllı sözleşmelerin bu özellikleri kullanılarak dijital ortamda gayrimenkul alış satış işlemleri için bir noter sistemi oluşturmak mümkündür. Noter ofislerinde gayrimenkul alış satış işlemlerinin otonom bir sürece dahil olmayıp çok fazla manuel işlem gerektirmesi, alıcı ve satıcı arasında bulunan aracı kurumların maliyeti artırmaları, tarafların bu süreçte sahte anlaşmalar ile dolandırılma risklerinin olması, devir işlemleri sırasında senkron bir mülk ve para transferi gerçekleşmemesi gibi problemler blok zinciri ve akıllı sözleşmelerin güvenli ve otonom yapısı ile çözülebilir. Bu tez çalışmasında gayrimenkul alış satış işlemleri için blok zinciri tabanlı bir noter sistemi önerilmektedir. Önerilen sistem son derece önemli olan noter anlaşmalarını ve tapu bilgilerini blok zinciri üzerinde saklayarak veri güvenliğini sağlamaktadır. Ayrıca, alıcı ve satıcı arasındaki aracı kurumlar devre dışı bırakılarak, akıllı sözleşmeler aracılığıyla otonom bir akış sağlanmıştır. Yapılan çalışmada bir gayrimenkul devrinin, blok zinciri tabanlı noter sistemi üzerinden hali hazırdaki sisteme göre daha efektif ve daha az bir maliyetle tamamlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Blockchain technology is a database mechanism that stores data in distributed ledgers as interconnected encrypted blocks. To alter the data within a block on the distributed ledger, the cryptographic information in the subsequent blocks also needs to be changed, which cannot be done without consensus among stakeholders in the network. With these characteristics, blockchain offers a more secure and transparent method compared to centralized data storage platforms. Taking advantage of these benefits, smart contracts are widely used to develop autonomous business processes. Smart contracts enable secure execution of processes between untrusted parties without the need for intermediaries. By utilizing the features of blockchain and smart contracts, it is possible to establish a notary system for digital real estate transactions. The current challenges in real estate transactions, such as manual processes, increased costs due to intermediaries, and the risk of fraud with forged agreements, can be addressed through the secure and autonomous nature of blockchain and smart contracts. In this thesis study, a blockchain-based notary system is proposed for real estate transactions. The proposed system ensures data security by storing crucial notary agreements and title deed information on the blockchain. Furthermore, it eliminates intermediaries between buyers and sellers, enabling an autonomous flow through smart contracts. The study demonstrates that a real estate transfer conducted through the blockchain-based notary system is more efficient and cost-effective compared to the existing notary system.