Kolorektal kanserlerde sirtüin gen ekspresyonlarının araştırılması
Evaluation of sirtuin gene expressions in colorectal cancers
  1. Tez No: 825916
  2. Yazar: TOLGA DÜZENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAGEHAN ÖZDEMİR BARIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu çalışmanı amacı kolorektal kanser tanısı alan hastaların dokularında sirtuin 1 ve sirtuin 2 immünreaktivitesinin immünohistokimyasal olarak değerlendirilmesi ve klinik parametreler ile sirtuin 1 ve sirtuin 2 arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Tıbbi Patoloji bölümü arşivinde 2016-2021 yılları arasında değerlendirilen 104 hastaya ait kolon örnekleri retrospektif olarak tarandı. Olgulara ait bloklardan kesitler alınıp sirtuin 1 ve sirtuin 2 immünreaktivitesi için immünohistokimyasal boyama yapıldı. Boyamanın derecesi yaygınlık ve yoğunluk esas alınarak elde edildi ve derecelendirildi. Kolorektal kanserli hastaların klinikopatolojik parametreleri ile ilişkileri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 104 kolorektal adenokarsinom tanılı hasta dahil edildi. Hasta grubunun yaşları 24 ila 83 arasında ve ortalama yaş 61,95±11,27 idi. Çalışma grubu sirtuin ekspresyon seviyelerine göre değerlendirildiğinde, hastaların %38,5' inde sirtuin 1 ekspresyonu düşük, %61,5' inde yüksek ve %41,3' ünde sirtuin 2 ekspresyonu düşük %58,7' inde yüksek olarak saptandı. Sirtuin 1 seviyelerine göre düşük ve yüksek gruplar arasında klinik parametreler ile anlamlı ilişki saptanmadı. Sirtuin 1 ve K-RAS (p=0,021) arasında anlamlı istatistiksel ilişki gözlendi. Sirtuin 2 ekspresyon seviyesi ile TNM evresi (p=0,043), Dukes evresi (p=0,035), metastaz varlığı (p=0,004), K-RAS (p=0,047) ve N-RAS (p=0,02) mutasyon varlığı arasında anlamlı ilişki saptandı. Sirtuin 1 ve sirtuin 2 ekspresyon seviyeleri arasındaki uyum incelendiğinde; TNM evresi (p=0,03), metastaz varlığı (p=0,012), K-RAS (p=0,028) ve N-RAS (p=0,022) mutasyonu varlığı ile anlamlı ilişki saptandı. Sonuç: SIRT1 ve SIRT2 kolorektal adenokanserlerde tanısal ve prognostik biyobelirteçler olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the immunoreactivity of sirtuin 1 and sirtuin 2 in the tissues of patients diagnosed with colorectal cancer and to investigate the role of sirtuins in the diagnosis and prognosis of colorectal cancer. Materials and Methods: Colon specimens of 104 patients diagnosed with colorectal adenocarcinoma in Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital between 2016-2021 were investigated retrospectively. Immunohistochemical staining was performed for sirtuin 1 and sirtuin 2 immunoreactivity. The degree of staining was graded on the basis of diffusiveness and density. The associations between clinicopathological parameters of colorectal cancer patients with sirtuin expressions were investigated. Results: One hundred and four patients diagnosed with colorectal adenocarcinoma were included. The age of the patient group was between 24 and 83 years and the mean age was 61.95±11.27 years. The expression of sirtuin 1 was low in 38.5%, high in 61.5%, and sirtuin 2 was low in 41.3% and high in 58.7% of the patients. A statistically significant relationship was observed between Sirtuin 1 and K-RAS (p=0.021). A significant relationship was found between Sirtuin 2 expression levels and TNM stage (p=0.043), Dukes stage (p=0.035), metastasis (p=0.004), mutations of K-RAS (p=0.047) and N-RAS (p=0.02). When the concordance between sirtuin 1 and sirtuin 2 expression levels were examined; there was significant relationship between Sirtuin 1 and Sirtuin 2 coexistence and TNM stage (p=0.03), metastasis (p=0.012), mutations of K-RAS (p=0.028) and N-RAS (p=0.022). Conclusion: SIRT1 and SIRT2 can be evaluated as diagnostic and prognostic biomarkers in colorectal adenocarcinomas.