Deneysel olarakinsülin direnci oluşturulmuş ratlarda oksidan / antioksidan denge ve endotel fonksiyonları
Oxidant / antioxidant balance and endothelial functions in rats with experimentally induced insulin resistance
  1. Tez No: 825919
  2. Yazar: MUSTAFA ALTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET VAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnsülin direnci birçok metabolik hastalığın patogenezinde yer alan ve toplumda sık görülen bir sendromdur. Bu çalışmamızda önemli mortalite ve morbidite nedeni olan insülin direnci sendromunda çeşitli dokulardaki oksidan ve antioksidan dengeyi ve bu sendromun patogenezinde merkezi bir yeri olan endotel fonksiyonlarını incelemeyi amaçladık. Çalışmamızda deney grubu (Grup 1, n=10) ve kontrol grubu (Grup 2, n=10) olmak üzere toplam 20 adet rat kullanıldı. İnsülin direnci geliştirmek için deney grubu % 65 fruktozdan oluşan diyetle 15 gün beslendi. Kontrol grubu aynı süreyle normal diyetle beslendi. Deney sonunda alınan kan örneklerinden açlık serum glukoz ve insülin düzeyleri ölçüldü. Daha sonra 1.7 g/kg glukoz içirilerek OGTT yapıldı. Alınan 15. ve 30. dakika kanlarından glukoz ve insülin ölçüldü. Ölçümler sonucu deney grubunda insülin direnci oluştuğu gözlendi. Ratlar dekapite edilerek karaciğer, böbrek ve aort dokuları alındı. Ratların serumlarında total antioksidan kapasite (TAK) ve endotelin 1 (ET-1), dokularında Nitrik Oksid (NO), Malonildialdehid (MDA) ve ET-1 ölçümleri yapıldı. Grup 2'ye göre Grup 1'de serum TAK düzeyleri daha düşük, serum ET-1 ise daha yüksek bulunmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
Insulin resistance is a common syndrome which is take part in pathogenesis of so many metabolic disorders. We aimed to investigate the balance between oxidant and antioxidant status and endothelial functions in insulin resistance syndrome (IRS) resulting with important mortality and morbidity. A total of 20 female Spraque-Dawley rats were assigned into two groups, study group (Group 1, n=10) and control group (Group 2 n=10). To develop insulin resistance, Group 1 rats were fed with % 65 fructose diet for 15 days and Group 2 rats were fed with normal diet for equal duration. At the end of trial, fasting blood samples were collected from tail veins of rats and serum glucose and insulin levels were measured. Then, an oral glucose tolerance test (OGTT) was performed after orally administration of 1.7 g/kg glucose. Again, 15th minute and 30th minute blood samples were collected and glucose and insulin levels were measured. After these assays, it is observed that insulin resistance have been formed. Rats were killed by decapitation after these measurements, and liver, kidney and aorta tissues were removed. Total antioxidant capacity (TAC) and endothelin 1 (ET-1) measurements were performed in sera, and nitric oxid (NO), Malonyldialdehyd (MDA) and ET-1 assays were performed in removed tissues of rats. Serum TAC levels were found lower in Group 1 than Group 2, but it was not statistically significant. Serum ET-1 levels were found higher in Group 1 than Group 2, however it was not significant too.