Probabilistic assessment of Kanliköy Dam failure incyprus and its consequences
Kıbrıs Kanlıköy Barajının olasılıksal yıkılması vesonuçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 825942
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MELİH YANMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ZAİFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Baraj yıkılmaları, hızla artan ve öngörülemeyen su akış seviyeleri nedeniyle önemli can kayıpları ve ekonomik kayıplar gibi zararlı sonuçlara yol açabilmektedir. Son yirmi yılda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin başkenti Lefkoşa'nın kuzey kesimi aşırı yağış olayları nedeniyle tekrarlayan taşkınlara maruz kalmıştır. Kanlıköy'de bulunan küçük dolgu baraj bölge için önemli riskler taşımaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, üç farklıbaraj yıkılma senaryosuyla ilişkili potansiyel taşkın risklerini incelemek ve mansapta yer alan yerleşim bölgeleri için olası sonuçları değerlendirmektir. Bu bağlamda sırasıyla üç farklı model; (i) hidrolojik model, (ii) baraj yıkılma modeli, (iii) 2B taşkın modeli oluşturulmuştur. İstatistiksel yaklaşımların ve HEC-HMS'in uygulanmasıyla, senaryolarda kullanılacak hidrografları oluşturmak üzere bir havza modeli türetilmiştir. Senaryolarda kullanılan yarılma tiplerinin gerçekleşme olasılığı birbirlerinden bağımsız yöntemlerle doğrulanmıştır. Her senaryo için, McBreach ve HEC-RAS kullanılarak önemli yarılma parametrelerinin makul aralıkları kullanılarak Monte Carlo simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Bu Monte Carlo simülasyonlarının sonucu olarak, her senaryo için dört farklı aşılma olasılığına karşılık gelen baraj yarılma debileri belirlenmiş ve ilgili hidrograflar HEC-RAS modelinde girdi olarak tanımlanmıştır. Toplam 12 hidrodinamik simülasyon gerçekleştirilmiştir. Bu işlemlerin ardından, her senaryo için olasılıksal maksimum derinlik ve maksimum hız haritaları oluşturulmuştur. Ayrıca, çalışma alanının taşkın tehlike seviyeleri ve yapısal envanterin göreceği zarar sayısal olarak hesaplanmıştır. Bu çalışmanın birleşimi, ortaya çıkan taşkın riskleriyle ilişkili belirsizlikleri etkin bir şekilde ele alan kapsamlı bir çerçeve oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Dam failures can lead to detrimental results with significant loss of life and economical loss due to rapidly increasing and unpredictable levels of water flow. In last two decade, the northern part of Nicosia, the capital city of Turkish Republic of Northern Cyprus, has experienced recurring flash floods due to extreme precipitation events. The small embankment dam of Kanlıköy poses significant risks to the region. The main objective of this study is to assess the potential risks of flooding associated with three different dam breach scenarios and evaluate the probable consequences for the urbanized area located downstream. In this context, three different models, hydrologic, dam breach, and hydrodynamic models were established. Through the application of statistical approaches and HEC- HMS, a catchment model was derived to generate inflow hydrographs for scenarios. Possibility of failure modes used in scenarios was verified separately. For each scenario, Monte Carlo simulations were executed by using plausible ranges of important breach parameters using the McBreach and HEC-RAS. As a result, four exceedance probabilities of peak discharges and respective unique hydrographs were separated in each scenario and used as input into the HEC-RAS 2D flood model. Totally 12 hydrodynamic simulations were executed. At post-processing stage, probabilistic maps of maximum depth and maximum velocity were generated for each scenario. Additionally, flood hazard levels of the study area and vulnerability of the structural inventory was quantified. The combination of this study establishes a comprehensive framework that effectively addresses the level of uncertainty associated with flood risks arising.