Gebelerde serum ferritin, 25 (oh) vitamin d, folik asit, B12 vitamin değerlerinin1. trimester gebelik kayıplarındaki rolü
The role of serum 25- hydroxyvitamin D , ferritin, folic acid and vitamin B12 levels in first trimester pregnancy loss
  1. Tez No: 825971
  2. Yazar: BERKAY SOYUPAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, serum 25-hidroksi vitamin D3 [25(OH)D], ferritin, folik asit, B12 vitamin seviyelerinin birinci trimester gebelik kayıplarındaki rolünü araştırmak. YÖNTEM: Çalışmaya 01.04. 2023 ile 01.07.2023 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran, 5-14 gestasyonel haftaları arasında bulunan abortus (düşük) tanısı konulan 88 gebeyle yine aynı gestasyonel haftalarda polikliniğimize başvuran sağlıklı 88 gebenin sonuçları karılaştırıldı. Tüm gebelerin demografik ve gebelik özellikleri kaydedildi. Çalışma ve kontrol grubundan benzer haftalarda alınan serum örneklerinde Ferritin, B12 vitamin, Folik Asit ve 25 hidroksi vitamin D3 [25(OH)D] düzeyleri ölçüldü. BULGULAR: Serum parametreleri, kontrol grubu ve abortus (düşük) grubunda karşılaştırıldığında; Abort (düşük) tanısı konulan hastaların ortalama Vitamin B12 düzeyi ve Vitamin B12
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: The aim of this study was to investigate the role of serum 25- hydroxy vitamin D3 [25(OH)D], ferritin, folic acid and vitamin B12 levels in first trimester pregnancy loss. METHODS: The results of 88 pregnant women between 5-14 gestational weeks who were determined to have abortion and 88 healthy pregnant women between same gestational weeks who applied to our T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between 01.04.2023 and 01.07.2023 were compared. Demographic and pregnancy characteristics of all pregnant women were recorded. Ferritin, Vitamin B12, Folic Acid and 25 hydroxy vitamin D3 [25(OH)D] levels were measured in serum samples obtained from the abortion and control groups at similar weeks. RESULTS: When serum parameters were compared in the control group and abortion group; mean Vitamin B12 level and Vitamin B12