Gebeliğin intrahepatik kolestazı tanısı konulan gebelerde açlık safra asidi düzeyine göre perinatal sonuçların değerlendirilmesi
Evaluation of perinatal outcomes according to fasting bile acid level in pregnant women diagnosed with intrahepatic cholestasis of pregnancy
  1. Tez No: 825970
  2. Yazar: GİZAY SERİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Gebeliğin intrahepatik kolestazı tanısı konulan gebelerin açlık safra asidi konsantrasyonlarına göre perinatal sonuçların tespit edilip buna göre gebelik yönetiminin belirlenmesi. Materyal ve Metod: Bu çalışmayı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kliniği' ne 1 Ocak 2017 -1 Ocak 2023 tarihleri arasında ikinci ve üçüncü trimesterda kaşıntı şikâyeti ile perinatoloji polikliniğine başvuran açlık safra asidi >10 mikromol/litre üzerinde tespit edilip“Gebeliğin İntrahepatik Kolestazı”tanısı konulan ve doğumunu kliniğimizde gerçekleştiren 160 hasta oluşturmaktadır. Hastalar açlık safra asidi konsantrasyonu 10-40 mikromol/ litre arası olan 54 hasta ve 40 mikromol/litre üzeri olan 106 hasta olarak iki gruba ayrıldı. İlk grup literatüre uygun olarak hafif şiddette GİK ikinci grup ise şiddetli GİK olarak tanımlandı. İki hasta grubunun bebeklerinin doğum haftaları, doğum şekilleri ve sezaryen endikasyonu, doğum kiloları, 1. ve 5. dk APGAR skorları, yenidoğan yoğun bakım ünitesi yatışı, doğum anında mekonyumlu amniyon mayi varlığı ve fetal kayıp varsa verileri kaydedildi ve karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda hastaların demografik bulgularından parite oranı şiddetli GİK olan hastalarda, hafif GİK olan hastalara göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,048).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine perinatal outcomes based on fasting bile acid concentrations in pregnant women diagnosed with intrahepatic cholestasis of pregnancy (ICP) and to assess pregnancy management according to fasting bile acid levels. Materials and Methods: This study was carried out at the University of Health Sciences Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Clinic between January 1, 2017 and January 1, 2023. Patients who applied to the perinatology outpatient clinic with the complaint of itching in the second and third trimesters were detected to have fasting bile acid levels above 10 micromoles/liter and were diagnosed with“Intrahepatic Cholestasis of Pregnancy”. It consists of 160 patients who were diagnosed and gave birth in our clinic. The patients were divided into two groups based on their fasting bile acid concentrations: Group 1 (54 patients), with levels between 10 and 40 micromol/liter, defining mild ICP according to the literature, and Group 2 (106 patients), with levels above 40 micromol/liter, defining severe ICP. The birth weeks, delivery methods, indications for cesarean section if applicable, birth weights, 1st and 5th minute APGAR scores, neonatal intensive care unit admission, presence of meconium-stained amniotic fluid at birth, and fetal death data of both groups were recorded and compared. Results: Among the demographic findings of the patients in our study, parity rate was significantly higher in patients with severe ICP compared to patients with mild ICP (p=0.048). Patients with severe ICP were found to have significantly earlier cholestasis diagnosis weeks (34,3±2,8; 32,9±3,8 respectively; p=0,038), and higher AST and ALT values than patients with mild ICP.