D vitamini eksikliği ve yetersizliği olan olguların retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of cases with vitamin D deficiency and insufficiency
  1. Tez No: 950725
  2. Yazar: SABINA TURHAN
  3. Danışmanlar: DR. MÜRSELİN GÜNEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç:Çalışmamızda İç Hastalıkları polikliniğine başvuran D vitamini eksikliği ya da yetersizliği olan bireylerde hemoglobin, demir, demir bağlama kapasitesi, ferritin, folat, vitamin B12 ve serum elektrolit düzeği düşüklüğünün sıklığı ve şiddetinin ortaya konması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem:Retrospektif nitelikte olan bu çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları polikliniğine başvuran 18-70 yaş arası 25(OH)D vitamini eksikliği ya da yetersizliği olan hastaların veri tabanında kayıtlı notları ve laboratuvar verileri değerlendirmeye alınmıştır. Yaş aralığı belirtilenin dışında olan (70 yıl), kronik hastalığı olanlar (Otoimmün, neoplazi, hipotiroidi ya da hipertiroidi, bilinen kronik inflamatuar hastalığı), diüretik ya da öncesinde D vitamini, demir, folik asit ve vitamin B12 tedavisi alan hastalar, vitamin replasmanı aktif kullananlar ve gebeler çalışmadan dışlandı.Bulgular:Çalışmaya katılan 266 hastanın (%72.9 kadın, %27.1 erkek) yaş ortalamaları 38,9±12,1 yıldı. Çalışma grubunda erkek cinsiyette D vitamini düzeyi 14,3±8,3 ug/l, kadın cinsiyette 11,6±6,3 ug/l idi (p=0,002). Hastalar D vitamini eksikliği ve yetersizliği olarak sınıflandığında D vitamini eksikliğinin kadınlarda, yetersizliğinin ise erkeklerde daha sık olduğu izlendi. Erkek cinsiyette D vitamini düzeyi kalsiyum düzeyi ile pozitif yönde, kadın cinsiyette ferritin ve fosfor düzeyi ile pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişkili saptandı.Sonuç:D vitamini düzeyi ile demir, demir bağlama kapasitesi, ferritin, elektrolitler, B12 vitamini ve folik asit düzeyleri arasındaki ilişki emilim düzeyindeki patolojiler kadar bireylerin beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktiviteleri ve güneşe maruziyetindeki farklılıklardan etkilenebilmektedir. Farklı toplumlarda yapılan çalışmalardaki sonuçlar arasındaki çelişkiler yukarıda belirtilen faktörler kadar hastaların menopozal durumu gibi hormonal faktörlerle de yakın ilişkilidir. D vitamini metabolizmasındaki yolakların daha iyi anlaşılması, bu molekülün diğer vitamin ve elektrolitler ile arasındaki kompleks etkileşimin aydınlatılmasında yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim:Our study aimed to reveal the frequency and severity of low hemoglobin, iron, iron binding capacity, ferritin, folate, vitamin B12 and serum electrolyte levels in individuals with vitamin D deficiency or insufficiency who applied to the Internal Medicine outpatient clinic. Material and Method:In this retrospective study, the database records and laboratory data of patients with 25(OH)D vitamin deficiency or insufficiency between the ages of 18-70 who applied to the Health Sciences University Bagcilar Training and Research Hospital Internal Medicine outpatient clinic were evaluated. Patients whose age range was outside the specified range (70 years), those with chronic diseases (autoimmune, neoplasia, hypothyroidism or hyperthyroidism, known chronic inflammatory disease), those who received diuretic or previous vitamin D, iron, folic acid and vitamin B12 treatment, those who actively used vitamin replacement and pregnant women were excluded from the study. Results:The mean age of the 266 patients (72.9% female, 27.1% male) participating in the study was 38.9±12.1 years. In the study group, vitamin D level was 14.3±8.3 ug/l in males and 11.6±6.3 ug/l in females (p=0.002). When patients were classified as having vitamin D deficiency or insufficiency, it was observed that vitamin D deficiency was more common in women and insufficiency was more common in men. Vitamin D level was found to be positively correlated with calcium level in males, and statistically significantly correlated with ferritin and phosphorus levels in females. Calcium and phosphorus levels were found to be significantly lower in female patients with vitamin D insufficiency. Conclusion:The relationship between vitamin D levels and iron, iron binding, ferritin, electrolytes, vitamin B12 and folic acid levels may be affected by differences in individuals' nutritional habits, physical activities and sun exposure, as well as pathologies at the absorption level. The contradictions between the results of studies conducted in different societies are closely related to hormonal factors such as the menopausal status of the patients as well as the factors mentioned above. A better understanding of the pathways in vitamin D metabolism will guide the elucidation of the complex interactions between this molecule and other vitamins and electrolytes.