الطريقة الشاذلية وأثرها في الدعوة والتعليم في سورية في القرن العشرينمدينة دمشق نموذجًا
Şazeliyye Tarikatı'nın 20. yüzyılda şam ve çevresinde vaaz ve eğitim üzerindeki etkisi
- Tez No: 825980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞİRİN AYİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Araştırmaya genel olarak tasavvufun tanımı ve özel olarak Şam tasavvufuyla başladım. Tasavvufun tanımı konusunda çeşitli bilim adamlarının tanımlarını inceledim ve ardından Şam'da tasavvufun tarihsel bir bakışını sundum ve Şam tasavvufunun özelliklerini açıkladım. Ardından, Şazeliye tarikatının kökenlerini ve üzerine inşa edildiği temelleri açıkladım ve kurucusu Şeyh Ebû'l-Hasan Şâzelî'yi tanıttım. Bu, Şazeliye tarikatının Suriye'deki durumunu açıklamak için bir giriş oldu. Araştırma daha sonra 20. yüzyılda Şazeliye tarikatının Suriye'deki tarihini, Şam'daki Şazeliye tarikatının önde gelen isimlerini ve Şazeliye tarikatının Şam toplumunda etkisi olan kurumları gösteren bir bölüme geçti. Şazeliye tarikatının davet ve eğitimdeki etkisini, Şazeliye bilginlerinin davet ve eğitim metodlarını ve bireylere ve topluma nasıl etki ettiklerini açıkladım. Araştırmayı, elde edilen önemli sonuçları gösteren bir sonuç bölümüyle tamamladım.
Özet (Çeviri)
I began the research by providing a general definition of Sufism and specifically Damascus Sufism. I explored various definitions of Sufism given by several scholars, followed by a historical overview of Sufism in the city of Damascus. I highlighted the characteristics of Damascus Sufism. Next, I proceeded to present a historical account of the emergence of the Shadhili order, emphasizing its foundational principles upon which the order was established. I also provided a translation of the founder, Sheikh Abu al-Hasan al-Shadhili. This served as an introduction to elucidate the state of the Shadhili order in Syria. The research then moved on to showcase the history of the Shadhili order in Syria during the twentieth century, along with notable figures of the Shadhili order in Damascus, and an overview of the institutions associated with the Shadhili order that served as means of influencing the Damascus society. I presented the impact of the Shadhili order in preaching and education, following an explanation of the methodologies employed by Shadhili scholars in preaching, education, and their influence on both individuals and society. Finally, I concluded the research with a conclusion that highlights the most significant findings obtained from the study.