أثر الطريقة النقشبندية في الحياة الدينة في حلب وما حولها
Nakşibendiyye tarikatı'nın 20. yüzyılda Halep ve çevresinde dini hayat üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 825973
  2. Yazar: HUSSEİN HUSSEİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞİRİN AYİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmaya tasavvuf, sofilik ve sofinin tanımını yapıp önemini, tasavvufun menşeini ve âlimlerin tasavvufla ilgili görüşlerini anlatarak başladım, ardından Nakşibendi tarikatını tanıtarak öne çıkan kolları, şeyhleri ve tarikatın ayırt edici özelliklerine geçtim. Bu araştırmamda, yaşadığım bölgenin Osmanlı İmparatorluğu'nun sonlarından Fransız işgaline ve günümüze uzanan süreçteki durumunu anlattım. Bundaki amacım, başlangıçta bölgeyi etkisi altına alan karanlığın ardından Nakşibendi tarikatının mensuplarından bölgeye ne kadar hayır geldiğini ve bu daveti bölgeye yayan âlimlerin kimler olduğunu, ardından bu davetin bilim ve okullar ile nasıl yeni bir rolle başladığını, ve sonunda işlerin nasıl sonuçlandığı ve meyvelerinin nasıl ortaya çıktığını ele aldım. Daha sonra Suriye'de Nakşibendî tarikatının müritleri arasında ün kazanan bazı âlimlerin tercümesini yaptıktan sonra, bu yöndeki ilim ve ün salan öne çıkan alimlerden, tarikatın ilme olan ilgisi, bölgedeki insanların bu yönünden etkilenmesinden, tarikatın bölgedeki yayılmasından, ve genel olarak tarikatın ilim ve dini hayata olan tesirinden çeşitli yönleriyle bahsettim. Tümevarım araştırma yoluyla, yanlarında bulunarak tarikatın bir takım mensuplarından, ataları, babaları, şeyhlerinin hallerini, farklı yönlerdeki tesirlerini dinledim. Sonra, bu vaiz ve âlimlerin insanları farklı yönlerde nasıl etkilediğini: ilki vaizin durumu, sonra onun gayreti, tevazuu ve merhametini dile getirerek araştırmaya, sonuç ve tavsiyelerine yer vererek son verdim.
Özet (Çeviri)
I started this research by defining Sufism, Sufism method, and the Sufi, and explaining Its importance, and the origins of Sufism and the sayings of scholars in that, then I moved on to defining the Naqshbandi method, and explaining the most prominent branches of the Naqshbandi and its sheikhs, and what distinguished the method. In this research, I made a description of the state of the region in which I live, In the period that extends from the end of the Ottoman Empire to the French occupation to our present era; To talk about the state of darkness that afflicted the region in the beginning, and then how welfare came through the followers of the Naqshbandi method, and who were the scholars who spread the da'wa In the region, then how this da'wa began with a new role of science and schools, and how things turned out finally and how the results appeared After that, I talked about a number of scholars, who became famous among the followers of the Naqshbandi method In Syria. Then I spoke about various aspects of the Impact of the method on scientific and religious life. Then I talked about science and the most famous scholars who were known in this side and caring of the method in science and the influence of people in this side and the spread of knowledge in the area And I did Inductive research, I sat and heard from a number of followers of that method, about the conditions of their ancestors, their fathers, and their sheikhs, and how their Impact was from different aspects, and then I talked how these preachers and scholars affected people, from different aspects, the first of which is: the condition of the preacher, then his effort, modesty and mercy. And I concluded the research with a conclusion showing the results of the research and Its recommendations.