أثر طريقة المناقشة في تطوير مهارة المحادثة لدى متعلمي العربية من غير الناطقين بها
Tartışma yönteminin, Arapça öğrenen yabancı öğrencilerin konuşma becerilerinin geliştirilmesine etkisi / The effect of the discussion method on developing conversation skills of non-native Arabic speakers
- Tez No: 666954
- Danışmanlar: PROF. DR. ABİTYAŞAR KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmamın amacı, tartışma yönteminin ana dili Arapça olmayan öğrenciler için konuşma becerisini geliştirmedeki etkisini oğraya koymaktır. Bu araştımaylla öğrenciler arasında konuşma becerilerinin gelişimine önemli katki sağlayacak etkili bir yöntemi dahil ettim. Öğrencilerin kullanacakları örnekleri ve kalıpları anlattım. Bu yöntemleri tartişma sayesinde nasıl kulanacabileceklerini açıkladım. Öğrenciler için hazırladığım soruları, konularında uzman Arapça öğretım görevlilerinede danıarak teyit ettim. konuşma gelişiminde yararlı gördüğüm bu kalıpları, kullanmalarını istedim. Tartışma yönteminin kullanımı ve konuşma becerilerinin geliştirilmesi için teorik öğrenmenin yanı sıra pratikte de uygulanması gerektiğini anlatmaya çalıştım. Tartışma yönteminin iki önemli dayanağı üzerinde özellikle durdum . Daha önceki çalışmaların ve diğer konuşma becerilerinin üzerine ek olarak daha çok pratik yaptırdım. Bu çalışmada daha önce gözden kaçırdğımız ve konuşmanın gelişiminde aktif bir rol olan modern ve başarlı stratejileri öğrendim kendi alanlarında uzman eğitimcilerle hazırladığım soruların internet üzerinde şansını yakaladım. Onların görüşlerini aldım. Yabancı dil öğreniminde ileri sürülen hipotezlerin geçerliliğini, bu hipotezlerin fizibilitesini kullanarak Arapça öğrencilerin konuşma becerisinin geliştirilmesinde tartışarak öğrenmenin son derece olumlu sunuçlar verdiğini gördüm. Öğrencilere kendi fikirlerini kolayca anlatabilmesi ve kendilerini daha rahat ifade etmesine yönelik olan bu“ tartışarak öğrenme ”yönteminin bir çok uzman tarafından da ne denli önemli ve vazgeçilmez olduğu bir çok defa vurglanmıştır.
Özet (Çeviri)
My study aimed to know the impact of the discussion method in developing the skills of conversation for non-native language learners, and I have incorporated in this research, the importance of using the discussion method as an effective method that contributes significantly to the development of conversation skills among learner, and from this point of view. I explained how to use the method of discussion in teaching through the statement of its types of pattern, and gave a full explanation for each patterns and showed to the instructors of the Arab language in general and teaching the conversation in particular about how to deal with these pattern that I saw useful in the development of the conversation therefor I went ahead, The theoretical aspect in the seeking for the use of the method of discussion and the development of the skills of the conversation, the study was characterized by simple, flexibility away from complexity, and the studies of previous studies that focused on two axes focused on the method of discussion and the other addressed the skill of the conversation, I followed their example and tried too hard to represent in this study what I have overlooked from the previous mention, and fill the gaps with providing modern and successful strategies that have an active role in the development of the conversation, and in the course of the practical aspect of research, I found out through a survey I conducted on google and participated in a group of experts and specialists in the education of Foreign language the validity of the hypotheses I put forward about the feasibility of using the method of discussion in the development of the skill of conversation among the learners of the Arab, the results were strongly positive in that of use the method of discussion help in the development of the skills of the conversation, and give the students the freedom to express the opinion and ideas, which facilitates the process Education is better, and many experts and specialists who have participated in the use of the discussion method in teaching the skill of conversations have emphasized a necessary and indispensable way.