Bişr b. Muâz el-Basrî'nin Câmiu'l-Beyân an Te'vîli Âyi'l-Kur'ân'daki Nisa Suresi ve Maide Suresi'nin rivayetlerinin bir araya getirilmesi ve incelenmesi
مروايت بشـر بن معاذ البصري فـي جامع البيان ً عن أتويل آي القرآن فـي
- Tez No: 825995
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİDAYET ZERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Âlimlerin ifade ettiği gibi rivayetle Kur'ân tefsiri, en önemli tefsir ekollerindendir. İmam Muhammed b. Cerîr et-Taberî'nin Câmiu'l-beyân an te'vîli âyi'l-Kur'ân isimli eseri de bu ekole göre yazılmıştır. Eserde Bişr b. Muâz el- Basrî'ye ait Kur'ân'ın manası, hadisler ve tefsirle alakalı asara dair değerli bir ilmi miras yer almaktadır. Araştırmanın önemi, Taberî'nin ve tefsirinin ehemmiyetinden kaynaklanmaktadır. Taberî tefsir konusunda önde gelen alimlerden olup, eseri aralarında Bişr b. Muâz el-Basrî'nin de olduğu birçok tabiin aliminin görüşlerini içermektedir. Araştırmada Bişr b. Muâz'ın Taberî'nin tefsir metoduna etki eden rivayetleri tümevarım yöntemiyle bir araya getirilmiş, onun görüşleri ile diğer görüşler arasındaki farklar ortaya konmuştur. Araştırma Nîsâ ve Mâide sureleriyle sınırlandırılmıştır. Taberî tefsirinde Bişr b. Muâz'ın rivayetlerinin derlenmesi, Taberî'nin tefsir yorumlarına etkisi ortaya konulurken analitik tümevarım yöntemi takip edilmiştir. Rivayetler hakkında hüküm verme, sahîh ve zayıflığını tespit etmede eleştirel yöntem kullanılmıştır. Araştırmada ulaşılan neticelerden önemlileri şunlardır: Bişr b. Muâz tefsir, hadis, lügat gibi birçok ilimde mahir bir alimdir. Kendi döneminde Irak'ta oluşan akaid ve farklı mezheplerle ilgili oluşumlardan olumlu yönde etkilenmiştir. Ehl-i sünnet ve'l-cemâat mezhebine bağlı kalmış, muhaliflere cevap vermeye çalışmıştır. Taberî diğer müfessirlerin aksine Bişr b. Muâz'ın görüşlerine yer vermiştir. Nisâ suresinde Bişr'den nakledilen 127 rivayet bulunmaktadır. Bunlardan 12 si sahîh, 64 hasen, 34 ü Mürsel sahîh, 3 tanesi ise zayıftır. Rivayetlerden 14 nü
Özet (Çeviri)
Interpretation by tradition is one of the most important methods of interpretation, and the best of them, as stated by the scholars, and the“Jami Al- Bayan Fi Ay Al- Qur'an”by Imam Muhammad bin Jarir al-Tabari belongs to this approach. In this interpretation, the narrations of Bishr bin Moaz Al-Basri were mentioned, which contained a great wealth of: the meanings of the Qur'an, hadiths, and narrations related to interpretation, with a high chain of narrators whose men are trustworthy. The importance of the study comes from the value of al-Tabari's book, the status and scientific excellence of its author, and the fact that it included many narrations of the followers, including: Bishr bin Mu'adh al-Basri (d. 245 AH). The study tended to collect his narrations, extrapolate them, and highlight the differences between them and other narrations, influencing their exegetical interpretations on which al-Tabari's Jami was based, in his interpretation of al-Nisa' and al-Ma'idah Suras. In this study, the researcher took the steps of the inductive and analytical approach by tracking his narratives in Al-Tabari Mosque, revealing their impact on his explanatory interpretations, and relying on the critical approach to judge the narratives, and verify their validity and weakness. The study concluded a number of results: Bishr bin Mu'adh was one of the prominent scholars in various sciences, such as interpretation, hadith and language, and that he was positively affected by the era in which he lived, when there was a lot of doctrinal differences and sectarian pluralism in Iraq at that time, but he defended the doctrine of Ahl al-Sunnah wal- Jama'ah, and argued with their opponents. Al-Tabari was distinguished by the narrations of Bishr bin Muadh from other commentators. His narrations were in Al- Nisa Sura (127), the correct ones (12), the good ones (64), and the Mursal ones with