Yahya Es-Samâvî'nin şiirinde 'Ben ve Öteki'nin yansımaları
تجليات الانا والاخر في شعر يحيى السماوي
- Tez No: 825998
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİDAYET ZERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma muasır şair Yahya es-Semâvî'nin şiirlerinde ego ve öteki arasındaki ilişki problemini ele almayı hedeflemektedir. Bu, tüm biçim ve imgeleriyle Semâvî'nin şiirinde egoyu ötekine bağlayan tutumları inceleyerek yapılır. Aynı şekilde egonun ıstırabı, acısı ve diğeriyle sürekli uyum arzusunu ortaya çıkaran şairin gizli delalet ve manalarını açıklamak için şiirin tüm nassına hâkim olmak gerekir. Araştırmanın önemi, sair es-Semâvî kaynaklıdır. O, inceleme ve eleştiri için zengin bir şiirsel birikime, ibarenin güzelliği ve işaretin inceliği ile temayüz eden bir üsluba sahiptir. Ayrıca o kimliğine sadık batılılaşma yanlısı bir şairdir. Çalışmanın odak noktası, psikoloji, felsefe ve sosyoloji gibi birçok bilim dalının ortak konularındandır. Bu çalışma, şairlerin, akademisyenlerin ve modern Arap şiiriyle ilgilenenlerin yararlanabileceği çağdaş bir şiirsel deneyime yöneliktir. Çalışmada şairin edebi ve felsefi hayatının tavsifi, şiirlerinin bir araya getirip yorumlanması, şiirlerindeki ego ve diğerlerinin yansımalarını açıklamak kastıyla eleştirel bir şekilde gözden geçirilmesinde analitik yöntem kullanılmıştır. Araştırmada ulaşılan neticelerden önemlileri şunlardır: Şairin dizelerinde ego ile diğeri arasındaki ilişki sadece yüzleşme ve çelişki anındaki ilişki değildir. Aynı zamanda şiirsel egonun katlandığı çalkantılı bir ilişki üzerinde de durulmuştur. Pek çok metinde ben ve öteki kavramı, paralel ve zıt ilişkisini aşarak nötr, bilinmeyen, daha ahenkli bir ilişki kurmuştur. Aynı şekilde Irak'taki mahalli yerler, Arap diyarları veya bilinmeyen yerler olsun mekanlar onun şiirinde uzamsal ve diğerleriyle olan ilişkisinin hareket ettiği alan olarak ortaya çıkar. Anlatı niteliğindeki şiirlerinde, ötekiyle özdeşleşme çabası ve özellikle Arap kimliğine katılım arayışı için bir model sunmuştur. Ve Batılı Öteki ile olan ilişkisinde entelektüel, kültürel ve uygarlık çatışması ortaya çıkmıştır. İşgalci batılı insana yönelttiği hitap zıttın zıtta hitabı gibidir. Yeni bir hiciv tonu eklemek için şiirlerinde ironiye; okuyucu şaşırtmak ve şok etmek için de dil değişikliğine değinmiştir. Dili, melez Arapça olarak adlandırılabilecek şekilde fasih ile mahalli şive arasında değişmektedir. Bu nedenle, ifadeleri pürüzsüz ve kolay anlaşılır olarak tarif edilebilir. Şair Semâvî, ötekiyle çatışma içindeki kararsız egonun imgesini temsil etmiştir. Yaşadığı şartlar, Irak savaşının acısı, vatanından kopuş şiirine büyük bir tutku, farklılık ve genişlik katmış, mümtaz şairlerden biri haline getirmiş, Semâvî, çağdaş Irak şiirinde açık bir etki bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed at researching the problem of the relationship between the ego and the other, as it was manifested in the poetry of the contemporary Iraqi poet Yahya Al-Samawi. Studying the situations that link the ego to the other in his poetry in all its forms and images, and standing on the poetic text to reveal its implications and hidden connotations that reveal the suffering of the ego and her pains, and her constant aspiration to harmony with the other. The importance of the study comes from the importance of the heavenly poet, as he possesses a rich poetic experience for study and criticism, and his style is distinguished by the beauty of the phrase, the accuracy of the reference, and that he is one of the poets of alienation who were loyal to their identity, as well as the fact that the focus of the study is one of the topics in which multiple sciences share: such as psychology, philosophy, sociology. And that this study deals with a contemporary poetic experience that may benefit poets, scholars, and those interested in modern Arabic poetry. This study followed the descriptive analytical approach, by describing his literary life, his life philosophy, extrapolating his poetry and examining his collections. To study it critically with the aim of clarifying the phenomena of the ego and the other of the poet through his poetry. The conclusions of the study were as follows: The texts of the poet Yahya al-Samawi did not stand in their relationship with the other at the time of confrontation or contradiction, but rather it was a turbulent relationship attracted by the poetic ego, and in many texts the concept of the ego and the other transcended the relationship of parallel and antithesis to a neutral, unknown, more harmonious. The space also appeared clearly in his poetry, whether local places in Iraq, or Arab or Western places, and they formed the field in which his relationship with the other. In his narrative poems, he presented a model of striving towards identification with the other, and the search for commonalities, especially participation in the Arab identity, and in his relationship with the Western other, the intellectual, cultural, and civilizational conflict emerged. His speech to the occupied Western man came as a speech of contrast to the opposite, as he touched in his poetry on irony in order to add a new satirical tint, and linguistic shift to add surprise and shock to the recipient, and his language varied between classical and spoken in what could be called hybrid Arabic, and therefore his phrases were characterized by smoothness and ease of reception. The poet Al-Samawi truly represented the image of the unstable ego in its struggle with the other, and the circumstances of his life, the pain of the Iraqi war, and alienation from the homeland added to his poetry a lot of passion, distinction, and breadth, and made him truly one of the distinguished poets, and he has a clear imprint in contemporary Iraqi poetry.