Type generating the smooth society
Pürüzsüz toplumu tuşlayarak yaratmak
- Tez No: 826011
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NUR EREK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE KAPTAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Tasarım Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın konusu olan text2image jeneratörü Midjourney, Midjourney ekibi için insan altyapısı ile tasarımın kesiştiği noktada yeni düşünce ortamları geliştirmek ve insan türünün hayal gücünü genişletmek için bir araştırma laboratuvarı olarak hizmet ediyor. Öte yandan Midjourney, ortalama bir kullanıcının kültürel verileri günlük dilden kelimelerle manipüle etmesine olanak tanıyan üretken bir görüntü üretim yazılımı olması nedeniyle günlük yaşamda bir araç olarak önem kazanıyor. Midjourney, kullanıcı/yaratıcı ilişkileri, üretim için kullanılan bir sosyal mesajlaşma platformu ve dolayısıyla doğrudan iletişim yoluyla birbirine bağlı bir topluluk ve en popüler eserlerin yayınlandığı bir galeriden oluşan karmaşık bir ağ. Bu çalışma, Midjourney'nin bir görüntü üretimi yazılımı olarak işlevini görsel politik bir düzlemde anlamaya odaklanmakta ve ortaya çıkan estetiğin kimin estetiği olduğu sorusuna cevap aramaktadır. Bu soruyu cevaplamak için bir jeneratif sistem olan Midjourney, kullanıcısının konumunu ortaya çıkarmak için jeneratif sanatçıların bireysel üretim sistemleriyle karşılaştırıldı. Karşılaştırma sonucu ortaya çıkan sorular ise Byung Chul Han'ın pürüzsüzün estetiği kavramı üzerinden yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Text2image generator Midjourney, as the case of this study, primarily serves as a research laboratory for the Midjourney team to develop new mediums of thought at the intersection of human infrastructure and design to expand the imaginations of the human species. However, in everyday life, Midjourney gains significance as a medium in that it is a generative image production software that allows the average user to manipulate cultural data with words from everyday language. In the case of Midjourney, this network consists of a complex of user/creator relationships, a social messaging platform, and thus a community tied together through direct communication, and a gallery where the most popular works are published. This study focuses on comprehending the second function of a visual political plane and attempts to answer the following question: aesthetics of whom? In order to answer this question Midjourney as a generative system has been compared with former generative systems of individual artists in order to reveal the position of Midjourney user. The results have been interpreted through Byung Chul Han's concept of aesthetics of smooth.