An integrative analytic hierarchy process and multi-objective optimization for additive manufacturing scheduling
  1. Tez No: 826010
  2. Yazar: DALIA JABBAR KAREEM AL-IBADI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN SANSARCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ HİND BASİL AL-ATTRAQCHI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç – Bu çalışma, hibrit üretimde süreçleri entegre etmek için her bir sürecin güçlü yönlerinden yararlanan bir çerçeve sunar. Bu çalışma, ''kaynaşık biriktirme modelleme'' ve ''CNC işleme'' gibi hibrit yöntemlere odaklanmaktadır. Hibrit teknik, karşılıklı ilişkiler için bir çerçeve oluşturan, etki ve değerin anlaşılmasına ve değerlendirilmesine izin veren bir sistem üzerine inşa edilmiştir. Analitik hiyerarşi süreci (AHP), etkili tasarım ve en değerli unsurun üretimi için karmaşıklık yönetimini başarılı bir şekilde bileşen haline getirmek için önceki prosedürler hakkında öğrenilenleri kullanarak karar vermeyi organize eder. Bu çalışmanın ana odak noktası, kaynaşmış biriktirme modelleme tekniğini kullanarak numunelerin mekanik ve fiziksel özelliklerini değerlendirerek, proses parametrelerini seçmek için bir yöntem geliştirmektir. Metodoloji - Bir ürün oluşturmak için FDM'yi kullanmadan önce, bir dizi parametre oluşturulmalıdır. Bileşen oryantasyonu, dolgu deseni, dolgu yoğunluğu, katman kalınlığı, baskı hızı ve kabuk kalınlığı bu değişkenlerden bazılarıdır. Nihai bileşenden, incelemelerden ve ölçümlerden fark edilebilecek belirli çıktılar vardır. Bu yanıtlardan bazıları nihai ürünün boyutlarını ve çekme dayanımı, darbe dayanımı ve sıkıştırma dayanımı gibi mekanik özelliklerini içerir. Bu çalışmada, erimiş biriktirme modelleme (FDM) teknolojisi kullanan bir 3B yazıcının süreç değişkenleri ile çıktı için bir CNC makinesi arasındaki bağlantı incelenmiştir. Kullanılan madde sektörde yaygın olarak kullanılan PLA plastikti. Parametreler ve sonuçlar arasındaki bağlantıyı bilmek, nihai ürünün üretiminin kullanıcı gereksinimlerini karşılamasını sağlar. Yanıtlar ölçüldü ve boyutsal doğruluk ve ürün sağlamlığı açısından değerlendirildi. (ASTM 638-03, ISO 180) ve (ASTM D695 ) tarafından belirtilen ölçümlerle karşılaştırılarak üretilen mekanik test numunelerinin ölçüm alanlarının boyutları (gerilme mukavemeti, darbe mukavemeti ve basınç mukavemeti) aynı zamanda bir boyut ölçüsü olarak da kullanılır doğruluk Numunelerin mekanik ve fiziksel özellikleri üzerinde etkisi olan işlem parametrelerini belirlemek için analitik hiyerarşi süreci (AHP).
Özet (Çeviri)
Purpose – This work presents a framework for integrating processes in hybrid manufacturing that utilizes the strengths of each process. This work focuses on hybrid methods such as ''fused deposition modelling'' and ''CNC machining''. The hybrid technique is built on a system that creates a framework for interrelationships, allowing effect and value to be understood and appraised. The analytic hierarchy process (AHP) organizes decision making, using what has been learned about the previous procedures to successfully component complexity management for effective design and manufacturing the most valuable element. The prime focus of this study is to improve a method for selecting process parameters, evaluating the mechanical and physical properties of specimens creating using the fused deposition modelling technique Methodology - Before utilizing FDM to create a product, a number of parameters must be established. The component orientation, infill pattern, fill density, layer thickness, printing speed, and shell thickness are some of these variables. There are certain outputs from the final component that can be noticed, examinations and measures. Some of these replies include the final product's dimensions and mechanical characteristics, such as its tensile strength, impact strength, and compression strength. In this study, the link between the process variables of a 3D printer employing fused deposition modelling (FDM) technology and a CNC machine for the output was examined. The substance used was PLA plastic, which was widely used in the sector. Knowing the connection between the parameters and the outcomes enables the production of the final product to satisfy user requirements. Responses were gauged and evaluated for dimensional correctness and product robustness. dimensions of mechanical test specimens' gauge areas (tensile strength, impact strength, and compression strength) fabricate in comparison with the measurements specified by (ASTM 638-03, ISO 180), and (ASTM D695 ) correspondingly also served as a measure of dimension correctness. The analytic hierarchy process (AHP) to identify the operation parameters that have an effect on the mechanical and physical attributes of the specimens.