Photovoltaic system power management and control in case of electric vehicle load
- Tez No: 826013
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Elektrikli otomobiller yaygınlaşan uygulamalardan biri bu yüzden bu arabaların şarj edilmesi konusu önemli uygulamalardan biri, yol boyunca şarj istasyonları sağlanması çok önemli. Bazı bölgelerde yol boyunca elektrik enerjisi sağlamak mümkün değildir, bu nedenle elektrikli araba akülerini şarj etmek için gerekli kapasiteyi sağlamak için güneş enerjisi sistemlerine güvenmek yaygındır. Bu araştırmada, elektrikli araba akülerini şarj etmek için tasarlanmış ve orijinal çalışmasına ek olarak başka yüklere de enerji sağlayabilen bir güneş pili sistemi önerilmiştir. Önerilen sistem, yükün durumuna göre en uygun çalışma modunu seçen bir kontrol sistemi, maksimum güç noktası izleme (MPPT) sistemi ve voltaj kararlılığı teknolojisi ile uyumludur. Sistem simülasyonunda iki MPPT algoritması (P&O ve IC) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electric cars are one of the applications that have become widespread, so the issue of charging these cars is one of the important applications, providing charging stations along the road is very important. In some areas, it is not possible to provide electric energy along the road, so it is common to rely on solar energy systems to provide the necessary capacity to charge electric car batteries. In this research, a solar cell system designed to charge electric car batteries was proposed, and it can also supply other loads with energy in addition to its original work. The suggested system is compatible with a control system that selects optimal mode for operation based on the condition of the load, as well as maximum power point tracking (MPPT) system and voltage stability technology. Two MPPT algorithms (P&O and IC) are used in the system simulation. Using the MATLAB/Simulink software, the suggested system was simulated. The simulation results demonstrate that the system has a high level of performance under all operational conditions.