Antigen specific delivery of chemokines by activated t cells; potential strategy for inducing inflammation at the tumour site
Aktive t hücreleri tarafından kemokinlerin antijene spesifik dağıtımı; tümör bölgesinde enflamasyonu tetiklemeye yönelik potansiyel strateji
- Tez No: 826017
- Danışmanlar: PROF. DR. ANDREW GEORGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Imperial College London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 374
Özet
Tümöre özgü bir şekilde inflamasyonu ve diğer tümör yıkıcı yanıtları tetiklemek için yeni bir strateji geliştirdik. Enflamasyon, anti-tümör tepkisini uyararak tümörün baskılanmasında önemli bir rol oynayabilir. Bu projede, lenfosit kemotaksisini tümör bölgesine yönlendirmek amacıyla ELR olmayan CXC ailesi kemokinlerinin (CXCL9 ve CXCL10) anjiyostatik üyelerinin hareketinden yararlandık. CXCL9 ve CXCL10, çeşitli hücre tiplerini iltihap bölgesine yönlendirerek inflamatuar hücrelerin seçici alt gruplarını toplar. Ayrıca tümörlerdeki anjiyogenezi de azaltabilirler. Bu kemokinler oldukça pleotropiktir ve ayrıca ELR olmayan CXC ailesi reseptörü CXCR3'ün zıt etkilere sahip olabilen uç uca eklenmiş varyantları da vardır. CXCR3A hücrenin hayatta kalmasını ve endotelyal hücre anjiyogenezini desteklerken, CXCR3B hücresel bir inhibitör görevi görür ve anjiyostazda rol oynar. Bu nedenle mikroçevrenin kontrolünde ve tümör davranışının belirlenmesinde bu reseptörlerin ekspresyonu kanser içindeki ligandlarının ekspresyonu kadar önemlidir.
Özet (Çeviri)
We have developed a new strategy to induce inflammation and other tumour destructive responses in a tumour specific manner. Inflammation can play an important role in tumour supression by stimulating an anti-tumour response. In this project we have harnessed the action of the angiostatic members of non-ELR CXC family chemokines (CXCL9 and CXCL10) with a view to directing lymphocyte chemotaxis to the tumour site. CXCL9 and CXCL10 recruit selective subsets of inflammatory cells by driving various cell types into the site of inflammation. They can also reduce angiogenesis in tumours. These chemokines are highly pleotropic, and in addition there are splice variants of the non-ELR CXC family receptor CXCR3 which may have contrasting effects. CXCR3A promotes cell survival and endothelial cell angiogenesis, while CXCR3B acts as a cellular inhibitor and is involved in angiostasis. Therefore, expression of these receptors is as important as expression of their ligands within the cancer in controlling the microenvironment and determining tumour behaviour.