Automatic control of PV array reconfiguration under partial shading conditions
  1. Tez No: 826016
  2. Yazar: KORAN ALI NAMUQ NAMUQ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ABDULKADER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bir fotovoltaik panel (PV) sisteminin karşılaşabileceği en zor zorluklardan biri, sıralardaki akım miktarında bir kayba neden olan ve dolayısıyla maksimumda bir kayba yol açan kısmi gölge (PS) etkisinin varlığıdır. sistemin güç noktası (MPP) olmasının yanı sıra PV panellerin ömrünün kısalmasında da önemli bir etkiye sahiptir. Geçtiğimiz yıllarda bu fenomenin üstesinden gelmek için, PS'nin varlığı problemini ele almak için çeşitli teoriler ve yöntemler ortaya atılmış, ancak bu konuyla ilgili tüm problemlerin üstesinden gelmek için yeterli olmamıştır. gölge etkisini dağıtmanın yanı sıra sistemi genişletme ve elektrik bağlantı ve anahtar sayısını azaltma kolaylığı ve en önemlisi kontrollerin ve karmaşık algoritmaların kullanımından vazgeçilmesidir. Bu çalışmada, sistemdeki genleşme sorununun üstesinden gelme özelliğinin yanı sıra sistemden maksimum gücü kesintisiz olarak çekebilme kabiliyetine sahip Otomatik Anahtarlama Bloğu (ASB) olarak bilinen yeni bir dinamik yöntem sunulmaktadır. algoritmalara veya denetleyicilere ihtiyaç duymaz ve bir başka yönüyle çıkış gerilimini regüle etme yeteneğine sahiptir. ASB, farklı PSC'ler altında farklı boyutlardaki PV panel dizileri üzerinde MATLAB ortamında uygulanmış ve sonuçların SuDoKu, Futoshouki (FPP), Total cross-tied (TCT), ve L-şekil algoritması. Sonuçlar, önerilen yöntemin gölgeyi dağıtma ve sistemdeki mümkün olan en büyük enerji kapasitesini elde etme konusunda büyük bir yeteneğe sahip olduğunu gösterdi; çünkü mevcut yöntem, karşılaştırıldığında yaklaşık %12'lik bir iyileşme sağladığından, MPP'yi çıkarmak için diğer yöntemden üstündür. L şeklinde ve ayrıca TCT, FPP ve Sudoku'ya kıyasla %15'ten fazla. Öte yandan, çıkış gerilimini regüle etmede ve %5'ten daha az hata oranıyla yarı kararlı gerilim elde etmede etkinliğini kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most difficult challenges that a photovoltaic panel (PV) system can face is the presence of the effect of partial shade (PS), which causes a loss in the amount of current in the rows and thus leads to a loss in the maximum power point (MPP) of the system, in addition to that it also has a significant impact on reducing the life of the PV panels. In order to overcome this phenomenon over the past years, several theories and methods have been put forward to address the problem of the presence of the PS, but it was not sufficient to overcome all the problems related to this matter in terms of the ability to disperse the effect of the shadow as well as the ease in expanding the system and reducing the number of electrical connections and switches, and most importantly It is dispensing with the use of controls and complex algorithms. In this study, a new dynamic method known as Automatic Switching Block (ASB) is presented, which has the ability to overcome the problem of expansion in the system, as well as its efficiency in the ability to extract the maximum power from the system without the need for algorithms or controllers, and in another aspect, it has the ability to regulate the output voltage. The ASB is implemented in the MATLAB environment on different sizes of PV panel arrays under different PSCs and a comparison of the results will be made with previous methods and theories of such as SuDoKu, Futoshouki (FPP), Total cross-tied (TCT), and L-shape algorithm. The results showed that the proposed method has a great ability to disperse the shadow and obtain the largest possible energy capacity in the system, as the current method is superior to the other method to extract MPP as it achieved an improvement of about 12% as compared with L-shape, as well as more than 15% as compared to the TCT, FPP, and Sudoku. On the other hand, it has proven its efficiency in regulating the voltage output and obtaining a semi-stable voltage with an error rate of less than %5.