Liderlikte cinsiyet faktörünün incelenmesi ve bir araştırma
A study on analyzing gender factors in leadership
  1. Tez No: 826019
  2. Yazar: AİGUL BARAKOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA YOLAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez çalışması, kadın ve erkek yöneticilerin liderlik davranışlarında, cinsiyetlerine göre farklılık gösterip göstermediğini saptamaya yöneliktir. Bu konuda birçok çalışma yapılmıştır ve ortak bir fikre varılamamıştır. Araştırmalara göre kadınların daha demokratik ve dönüşümcü liderlik tarzı benimsedikleri, erkek yöneticilerin ise daha çok otokratik yönetim tarzı sergilediği sonucuna varılmıştır. Bazı araştırma sonuçlarına göre kadın ve erkek liderlik tarzlarının farklılıktan ziyade benzerlik gösterdiği sonucuna varılmıştır. Bu tez çalışmasında; yöneticilerin cinsiyetine göre liderlik davranışları ve liderlik becerilerinde bulunan farklılıkların tespiti için iki ana hipotez oluşturulmuştur. Yapılan araştırmada Kırgızistan'ın başkenti Bişkek şehrinde çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların orta ve üst düzey yöneticileri ve firma sahiplerinin katılımı ile, Liderlik Davranışları ve Liderlik Becerilerini ölçen iki farklı anket uygulanmıştır. Çalışmaya toplam 388 kişi katılım sağlayarak, elde edilen veriler SPSS 21.0 paket programı yardımıyla analize tabi tutulmuştur. Katılımcıların cinsiyetine ilişkin liderlik davranış ve becerilerinin farklı olup olmadığını incelemek için Bağımsız Örneklem T-Testi kullanılmıştır. İki ana hipotez liderlik davranışları ve liderlik becerilerine göre cinsiyetlerin farklılığını ortaya koymaya çalışmaktadır. Yapılan analizler sonucunda ankete katılanlar arasında; kadın yöneticilerin; izleyici kazanma, vizyon yaratma ve uygulama, çalışma sürecini izleme, sonuçlara ulaşma ve takım çalışması açısından erkeklere göre daha yüksek seviyede liderlik davranışları gösterdikleri saptanmıştır. Kadın liderlerin, her bir liderlik davranışında daha üstün performans gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Oysa liderlik becerileri açısından elde edilen bulgular sonucunda; erkek yöneticiler, hem iş odaklı hem de insan odaklı becerileri daha yüksek seviyede sergilemekte oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to determine whether the leadership behaviors of male and female managers differ according to their gender. Many studies have been conducted on this subject, and they have not reached a common consensus. According to some studies, women tend to adopt more democratic and transformational leadership styles, while male managers prefer autocratic management. Conversely, some studies have emphasized that there are more similarities than differences between male and female managers. In this thesis, two main hypotheses were formulated to reveal the differences in leadership behaviors and leadership skills among managers based on their gender. The study included middle and senior-level managers and company owners from various sectors in Bishkek, the capital of Kyrgyzstan. Participants completed two different questionnaires measuring Leadership Behaviors and Leadership Skills. A total of 388 people participated in the study, and the data obtained were analyzed using the SPSS 21.0 software package. Independent Sample T-Test was used to examine whether the leadership behaviors and skills of the participants differed based on their gender. The analyses revealed that female managers exhibited higher levels of behavior in terms of audience engagement, vision creation and implementation, monitoring the working process, achieving results, and teamwork compared to male managers. They demonstrated superiority in each leadership behavior. On the other hand, the findings regarding leadership skills indicated that male managers possessed both work-oriented and people-oriented skills at a higher level.