Bor katkılı bifazik kalsiyum fosfat (BCP) peletlerde katkı miktarının basma dayanımı üzerindeki etkisi
The effect of boron content on the compressive strength of b doped biphasic calcium phosphate (BCP) pellets
  1. Tez No: 826035
  2. Yazar: NAGİHAN EMEKSİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, kemik dokusunun mineral yapısına olan kimyasal benzerliğinden kaynaklı biyouyumluluğu nedeniyle bifazik kalsiyum fosfat (BCP) sentezlenmesi hedeflenmiş olup; bor (B) mineralinin kemik doku oluşumunu destekleyici özelliğinden faydalanmak amacıyla BCP yapısına katı hal yöntemi kullanılarak B katkısı eklenmiştir. B katkı oranının yapı ve mekanik özellikler üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla üretim aşamasında ağırlıkça % 1, 2 ve 4 oranlarında B kaynağı olarak borik asit (B2O3) kullanılmıştır. Sinterleme öncesi ve sonrası yapılan XRD analizlerinde BCP yapısının elde edildiği gözlemlenmiş olup; FTIR analizinde B katkısının yapıya dahil olduğu belirlenmiştir. B katkısının BCP'nın yoğunluğu ve basma dayanımı üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla 1100 ℃ sıcaklıkta yapılan sinterleme sonrasında yoğunluk hesabı, basma testi ve diametral test yapılmıştır. Kullanılan B katkı oranının artması ile BCP numunelerde yoğunluk, basma ve diametral dayanımı değerlerinin azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis study, synthesis of biphasic calcium phosphate (BCP) was targeted due to its biocompatibility resulting from the chemical similarity to the mineral structure of bone tissue. In order to take advantage of the bone-forming properties of boron (B), BCP structure was synthesized using a solid-state method by adding B to the BCP structure. To determine the effects of the B additive ratio on the structure and mechanical properties, B2O3 was used as the B source at weight ratios of 1%, 2%, and 4% during the production stage. XRD and Rietveld analyses before and after sintering stage revealed the formation of the BCP structure, and FTIR analysis confirmed the B existence as BO2 and BO3 in the structure. Density calculation, compression testing, and diametral testing were performed after sintering at 1100 °C to determine the effects of B contribution on the density and compressive strength of BCP. It was determined that as the B ratio increased, the density, compression strength, and diametral strength values of BCP samples decreased.